Atletyk op de Olympyske Simmerspullen 1952

Ut Wikipedy
Gean nei: navigaasje, sykje
It Olympysk Stadion fan Helsinky 1952

De Olympyske Simmerspullen 1952, ek wol de XVe Olympiade neamd waarden yn 1952 yn Helsinky, Finlân hâlden. It atletyk waard hâlden yn it Helsingin olympiastadion.

Helsingin olympiastadion[bewurkje seksje | edit source]

It Helsingin olympiastadion waard yn 1938 boud foar de Olympyske Simmerspullen fan 1940, mar die waarden ôflaske yn ferbân mei de Twadde Wrâldkriich. Yn 1952 mocht Helsinky as noch de Spullen hâlde. Der wie destiids plak foar 70.000 taskôgers yn it stadion. Nei in yngrêven renovaasje yn de jieren 90 is it tal taskôgers werombrocht ta 40.600.

Utslaggen[bewurkje seksje | edit source]

Estafette[bewurkje seksje | edit source]

4x100 meter[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Tiid
Goud Dean Smith
Harrison Dillard
Lindy Remigino
Andy Stanfield
Flagge fan de Feriene Steaten USA 40.1
Sulver Boris Tokarjev
Lev Kaljajev
Levan Sanadze
Vladimir Soecharev
Flagge fan Sowjetuny URS 40.3
Brûns László Zarándi
Géza Varasdi
György Csányi
Béla Goldoványi
Flagge fan Hongarije HUN 40.5
Froulju
# Atleet Lân Tiid
Goud Mae Faggs
Barbara Jones
Janet Moreau
Catherine Hardy
Flagge fan de Feriene Steaten USA 45.9 WR
Sulver Ursula Knab
Maria Sander
Helga Klein
Marga Petersen
Flagge fan Dútslân GER WR 45.9
Brûns Sylvia Cheeseman
June Foulds
Jean Desforges
Heather Armitage
Flagge fan Grut-Brittanje GBR 46.2

4x400 meter[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Tiid
Goud Arthur Wint
Leslie Laing
Herb McKenley
George Rhoden
Flagge fan Jamaika JAM 3:03.9 WR
Sulver Ollie Matson
Gene Cole
Gerald Moore
Mal Whitfield
Flagge fan de Feriene Steaten USA 3:04.0
Brûns Hans Geister
Günther Steines
Heinz Ulzheimer
Karl-Friedrich Haas
Flagge fan Dútslân GER 3:06.6

Hurdrinne[bewurkje seksje | edit source]

100 meter[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Tiid
Goud Lindy Remigino Flagge fan de Feriene Steaten USA 10.4
Sulver Herb McKenley Flagge fan Jamaika JAM 10.4
Brûns Emmanuel McDonald Bailey Flagge fan Grut-Brittanje GBR 10.4
Froulju
# Atleet Lân Tiid
Goud Marjorie Jackson Flagge fan Austraalje AUS 11.5 WR
Sulver Daphne Hasenjäger-Robb Flagge fan Súd-Afrika SAF 11.8
Brûns Shirley Strickland-de la Hunty Flagge fan Austraalje AUS 11.9

200 meter[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Tiid
Goud Andy Stanfield Flagge fan de Feriene Steaten USA 20.7 OR
Sulver Thane Baker Flagge fan de Feriene Steaten USA 20.8
Brûns James Gathers Flagge fan de Feriene Steaten USA 20.8
Froulju
# Atleet Lân Tiid
Goud Marjorie Jackson Flagge fan Austraalje AUS 23.7 OR
Sulver Puck Brouwer Flagge fan Nederlân NED 24.2
Brûns Nadeshda Sjnykina Flagge fan Sowjetuny URS 24.2

400 meter[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Tiid
Goud George Rhoden Flagge fan Jamaika JAM 45.9 OR
Sulver Herb McKenley Flagge fan Jamaika JAM 45.9 OR
Brûns Ollie Matson Flagge fan de Feriene Steaten USA 46.8

800 meter[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Tiid
Goud Mal Whitfield Flagge fan de Feriene Steaten USA 1:49.2 OR
Sulver Arthur Wint Flagge fan Jamaika JAM 1:49.4
Brûns Heinz Ulzheimer Flagge fan Dútslân GER 1:49.7

1500 meter[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Tiid
Goud Josy Barthel Flagge fan Lúksemboarch LUX 3:45.2 OR
Sulver Robert McMillen Flagge fan de Feriene Steaten USA 3:45.2
Brûns Werner Lueg Flagge fan Dútslân GER 3:45.4

5000 meter[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Tiid
Goud Emil Zátopek Flagge fan Tsjechoslowakije TCH 14:06.6 OR
Sulver Alain Mimoun Flagge fan Frankryk FRA 14:07.4
Brûns Herbert Schade Flagge fan Dútslân GER 14:08.6

10.000 meter[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Tiid
Goud Emil Zátopek Flagge fan Tsjechoslowakije TCH 29:17.0 OR
Sulver Alain Mimoun Flagge fan Frankryk FRA 29:32.8
Brûns Aleksandr Anufrijev Flagge fan Sowjetuny URS 29:48.2

Horden[bewurkje seksje | edit source]

80 meter[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Tiid
Froulju
# Atleet Lân Tiid
Goud Shirley Strickland-de la Hunty Flagge fan Austraalje AUS 10.9 WR
Sulver Maria Goloebnitshaja Flagge fan Sowjetuny URS 11.1
Brûns Maria Sander Flagge fan Dútslân GER 11.1

110 meter[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Tiid
Goud Harrison Dillard Flagge fan de Feriene Steaten USA 13.7 OR
Sulver Jack Davis Flagge fan de Feriene Steaten USA 13.7 OR
Brûns Arthur Barnard Flagge fan de Feriene Steaten USA 14.1

400 meter[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Tiid
Goud Charles Moore Flagge fan de Feriene Steaten USA 50.8 OR
Sulver Joeri Litoejev Flagge fan Sowjetuny URS 51.3
Brûns John Holland Flagge fan Nij-Seelân NZL 52.2

3000 meter steeplechase[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Tiid
Goud Horace Ashenfelter Flagge fan de Feriene Steaten USA 8:45.4 OR
Sulver Vladimir Kazantsev Flagge fan Sowjetuny URS 8:51.6
Brûns John Disley Flagge fan Grut-Brittanje GBR 8:51.8

Maraton[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Tiid
Goud Emil Zátopek Flagge fan Tsjechoslowakije TCH 2:23:03.2 OR
Sulver Reinaldo Gorno Flagge fan Argentynje ARG 2:25:35.0
Brûns Gustaf Jansson Flagge fan Sweden SWE 2:26:07.0

Hurdwandelje[bewurkje seksje | edit source]

10 km[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Tiid
Goud John Mikaelsson Flagge fan Sweden SWE 45:02.8 OR
Sulver Erich Schwab Flagge fan Switserlân SUI 45:41.0
Brûns Bruno Junk Flagge fan Sowjetuny URS 45:41.0

50 km[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Tiid
Goud Giuseppe Dordoni Flagge fan Itaalje ITA 4:28:07.8 OR
Sulver Josef Doležal Flagge fan Tsjechoslowakije TCH 4:30:17.8
Brûns Antal Róka Flagge fan Hongarije HUN 4:31:27.2

Fierspringe[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Ofstân
Goud Jerome Biffle Flagge fan de Feriene Steaten USA 7.57 m
Sulver Meredith Gourdine Flagge fan de Feriene Steaten USA 7.53 m
Brûns Ödön Földessy Flagge fan Hongarije HUN 7.30 m
Froulju
# Atleet Lân Ofstân
Goud Yvette Williams Flagge fan Nij-Seelân NZL 6.24 m OR
Sulver Aleksandra Tsjoedina Flagge fan Sowjetuny URS 6.14 m
Brûns Shirley Cawley Flagge fan Grut-Brittanje GBR 5.90 m

Hink-stap-springe[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Ofstân
Goud Adhemar da Silva Flagge fan Brazylje BRA 16.22 m WR
Sulver Leonid Shtsherbakov Flagge fan Sowjetuny URS 15.98 m
Brûns Arnoldo Devonish Flagge fan Fenezuëla VEN 15.52 m

Heechspringe[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Hichte
Goud Walter Davis Flagge fan de Feriene Steaten USA 2.04 m OR
Sulver Kenneth Wiesner Flagge fan de Feriene Steaten USA 2.01 m
Brûns José Telles da Conceição Flagge fan Brazylje BRA 1.98 m
Froulju
# Atleet Lân Hichte
Goud Esther Brand Flagge fan Súd-Afrika SAF 1.67 m
Sulver Sheila Lerwill Flagge fan Grut-Brittanje GBR 1.65 m
Brûns Aleksandra Tsjoedina Flagge fan Sowjetuny URS 1.63 m

Heechljeppe[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Hichte
Goud Bob Richards Flagge fan de Feriene Steaten USA 4.55 m OR
Sulver Donald Laz Flagge fan de Feriene Steaten USA 4.50 m
Brûns Ragnar Lundberg Flagge fan Sweden SWE 4.40 m

Kûgelstjitte[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Ofstân
Goud Parry O'Brien Flagge fan de Feriene Steaten USA 17.41 m OR
Sulver Darrow Hooper Flagge fan de Feriene Steaten USA 17.39 m
Brûns Jim Fuchs Flagge fan de Feriene Steaten USA 17.06 m
Froulju
# Atleet Lân Ofstân
Goud Galina Zybina Flagge fan Sowjetuny URS 15.28 m WR
Sulver Marianne Werner Flagge fan Dútslân GER 14.57 m
Brûns Klavdija Totsjenova Flagge fan Sowjetuny URS 14.50 m

Kûgelslingerje[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Ofstân
Goud József Csermák Flagge fan Hongarije HUN 60.34 m WR
Sulver Karl Storch Flagge fan Dútslân GER 58.86 m
Brûns Imre Németh Flagge fan Hongarije HUN 57.74 m

Diskussmite[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Ofstân
Goud Sim Iness Flagge fan de Feriene Steaten USA 55.03 m OR
Sulver Adolfo Consolini Flagge fan Itaalje ITA 53.78 m
Brûns James Dillon Flagge fan de Feriene Steaten USA 53.28 m
Froulju
# Atleet Lân Ofstân
Goud Nina Romasjkova Flagge fan Sowjetuny URS 51.42 m
Sulver Jelizaveta Bagrjanzeva Flagge fan Sowjetuny URS 47.08 m
Brûns Nina Doembadse Flagge fan Sowjetuny URS 46.29 m

Spearsmite[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Ofstân
Goud Cyrus Young Flagge fan de Feriene Steaten USA 73.78 m OR
Sulver William Miller Flagge fan de Feriene Steaten USA 72.46 m
Brûns Toivo Hyytiäinen Flagge fan Finlân FIN 71.89 m
Froulju
# Atleet Lân Ofstân
Goud Dana Zátopková Flagge fan Tsjechoslowakije TCH 50.47 m OR
Sulver Aleksandra Tsjoedina Flagge fan Sowjetuny URS 50.01 m
Brûns Jelena Gortsjakova Flagge fan Sowjetuny URS 49.76 m

Tsienkamp[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Atleet Lân Punten
Goud Bob Mathias Flagge fan de Feriene Steaten USA 7887 WR
Sulver Milton Campbell Flagge fan de Feriene Steaten USA 6975
Brûns Floyd Simmons Flagge fan de Feriene Steaten USA 6788

Medaljespegel[bewurkje seksje | edit source]

De top tsien fan lannen dy't by it atletyk medaljes wûn ha tidens de Olympyske Simmerspullen fan 1980.

 Plak  Lân NOK Goud Sulver Brûns Totaal
1 Feriene Steaten Flagge fan de Feriene Steaten USA 15 10 6 31
2 Tsjechoslowakije Flagge fan Tsjechoslowakije TCH 4 1 0 5
3 Austraalje Flagge fan Austraalje AUS 3 0 1 4
4 Sowjetuny Flagge fan Sowjetuny URS 2 8 7 17
5 Jamaika Flagge fan Jamaika JAM 2 3 0 5
6 ITaalje Flagge fan Itaalje ITA 1 1 0 2
Súd-Afrika Flagge fan Súd-Afrika SAF 1 1 0 2
8 Hongarije Flagge fan Hongarije HUN 1 0 4 5
9 Sweden Flagge fan Sweden SWE 1 0 2 3
10 Brazylje Flagge fan Brazylje BRA 1 0 1 2
Nije Seelân Flagge fan Nij-Seelân NZL 1 0 1 2


Athletics pictogram.svg
Atletyk op de Olympyske Simmerspullen
Atene 1896 | Parys 1900 | Saint Louis 1904 | Londen 1908 | Stokholm 1912 | Antwerpen 1920 | Parys 1924 | Amsterdam 1928 | Los Angeles 1932 | Berlyn 1936 | Londen 1948 | Helsinky 1952 | Melbourne 1956 | Rome 1960 | Tokyo 1964 | Meksiko 1968 | München 1972 | Montreal 1976 | Moskou 1980 | Los Angeles 1984 | Seoul 1988 | Barselona 1992 | Atlanta 1996 | Sydney 2000 | Atene 2004 | Peking 2008 | Londen 2012 | Rio de Janêro 2016 |
wizigje


Olympyske Ringen.jpg
Olympyske Simmerspullen 1952
Flag of Finland.svg
Atletyk | Baanhurdfytse | Basketbal | Bokse | Dykhurdfytse | Fuotbal | Gewichtheffe | Gymnastyk | Hokky | Hynstesport | Hurdsile | Kanofarre | Keunstdûke | Moderne Fiifkamp | Roeie | Skermje | Sjitsport | Swimme | Wetterpolo | Wrakselje |
wizigje