Reedriden op de Olympyske Winterspullen 2022

Ut Wikipedy
National Speed Skating Oval

It reedriden op 'e Olympyske Winterspullen 2022 wurd fan 5 oant en mei 19 febrewaris hâlden yn de National Speed Skating Oval Peking, yn Sina.

Utslaggen[bewurkje seksje | boarne bewurkje]

500 meter[bewurkje seksje | boarne bewurkje]

Manlju
# Rider Lân Tiid
Goud Gao Tingyu Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN 34.32
Sulver Cha Min Kyu Flagge fan Súd-Korea KOR 34.39
Brûns Wataru Morishige Flagge fan Japan JPN 34.49
Froulju
# Rider Lân Tiid
Goud Erin Jackson Flagge fan de Feriene Steaten USA 37.04
Sulver Miho Takagi Flagge fan Japan JPN 37.12
Brûns Angelina Golikova [[Ofbyld:23Flag(Plain)W.svg 20px]] ROC 37.21

1000 meter[bewurkje seksje | boarne bewurkje]

Manlju
# Rider Lân Tiid
Goud Thomas Krol Flagge fan Nederlân NED 1:07.92
Sulver Laurent Dubreuil Flagge fan Kanada CAN 1:08.32
Brûns Håvard Lorentzen Flagge fan Noarwegen NOR 1:08.48
Froulju
# Rider Lân Tiid
Goud Miho Takagi Flagge fan Japan JPN 1:13.19 OR
Sulver Jutta Leerdam Flagge fan Nederlân NED 1:13.83
Brûns Brittany Bowe Flagge fan de Feriene Steaten USA 1:14.61

1500 m[bewurkje seksje | boarne bewurkje]

Manlju
# Rider Lân Tiid
Goud Kjeld Nuis Flagge fan Nederlân NED 1:43.21 OR
Sulver Thomas Krol Flagge fan Nederlân NED 1:43.55
Brûns Kim Min-Seok Flagge fan Súd-Korea KOR 1:44.24
Froulju
# Rider Lân Tiid
Goud Ireen Wüst Flagge fan Nederlân NED 1:53.28 OR
Sulver Miho Takagi Flagge fan Japan JPN 1:53.72
Brûns Antoinette de Jong Flagge fan Nederlân NED 1:54.82

3 km[bewurkje seksje | boarne bewurkje]

Froulju
# Rider Lân Tiid
Goud Irene Schouten Flagge fan Nederlân NED 3:56.93 OR
Sulver Francesca Lollobrigida Flagge fan Itaalje ITA 3:58.06
Brûns Isabelle Weidemann Flagge fan Kanada CAN 3:58.64

5 km[bewurkje seksje | boarne bewurkje]

Manlju
# Rider Lân Tiid
Goud Nils van der Poel Flagge fan Sweden SWE 6:08.84 OR
Sulver Patrick Roest Flagge fan Nederlân NED 6:09.31
Brûns Hallgeir Engebråten Flagge fan Noarwegen NOR 6:09.88
Froulju
# Rider Lân Tiid
Goud Irene Schouten Flagge fan Nederlân NED 6:43.51 OR
Sulver Isabelle Weidemann Flagge fan Kanada CAN 6:48.18
Brûns Martina Sáblíková Flagge fan Tsjechje CZE 6:50.09

10 km[bewurkje seksje | boarne bewurkje]

Manlju
# Rider Lân Tiid
Goud Nils van der Poel Flagge fan Sweden SWE 12:30.74 WR
Sulver Patrick Roest Flagge fan Nederlân NED 12:44.59
Brûns Davide Ghiotto Flagge fan Itaalje ITA 12:45.98

Massastart[bewurkje seksje | boarne bewurkje]

Manlju
# Rider Lân
Goud Bart Swings Flagge fan Belgje BEL
Sulver Chung Jae-Won Flagge fan Súd-Korea KOR
Brûns Lee Seung-Hoon Flagge fan Súd-Korea KOR
Froulju
# Rider Lân
Goud Irene Schouten Flagge fan Nederlân NED
Sulver Ivanie Blondin Flagge fan Kanada CAN
Brûns Francesca Lollobrigida Flagge fan Itaalje ITA

Ploege-efterfolging[bewurkje seksje | boarne bewurkje]

Manlju
# Riders Lân
Goud Hallgeir Engebråten
Peder Kongshaug
Sverre Lunde Pedersen
Flagge fan Noarwegen NOR
Sulver Daniil Aldoshkin
Sergey Trofimov
Ruslan Zakharov
[[Ofbyld:23Flag(Plain)W.svg 20px]] ROC
Brûns Casey Dawson
Emery Lehman
Joey Mantia
Ethan Cepuran
Flagge fan de Feriene Steaten USA
Froulju
# Riders Lân
Goud Ivanie Blondin
Valérie Maltais
Isabelle Weidemann
Flagge fan Kanada CAN
Sulver Ayano Sato
Miho Takagi
Nana Takagi
Flagge fan Japan JPN
Brûns Marijke Groenewoud
Irene Schouten
Ireen Wüst
Antoinette de Jong
Flagge fan Nederlân NED

Medaljespegel[bewurkje seksje | boarne bewurkje]

De top-10 fan lannen dy't by it reedriden medaljes wûn ha tidens de Olympyske Winterspullen fan 2022.

 Plak  Lân NOK Goud Sulver Brûns Totaal
1 Nederlân Flagge fan Nederlân NED 6 4 2 12
2 Sweden Flagge fan Sweden SWE 2 0 0 2
3 Kanada Flagge fan Kanada CAN 1 3 1 5
Japan Flagge fan Japan JPN 1 3 1 5
5 Noarwegen Flagge fan Noarwegen NOR 1 0 2 3
Feriene Steaten Flagge fan de Feriene Steaten USA 1 0 2 3
7 Belgje Flagge fan Belgje BEL 1 0 0 1
Sina Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN 1 0 0 1
9 Súd-Korea Flagge fan Súd-Korea KOR 0 2 2 4
10 Itaalje Flagge fan Itaalje ITA 0 1 2 3

Utslaggen Fryske dielnimmers reedriden 2022[bewurkje seksje | boarne bewurkje]

Plak Ôfstân Namme Tiid
6 Froulju, 500 m Femke Kok 37.39
13 Michelle de Jong 37.97
5 Froulju, 1000 m Antoinette de Jong 1:14.92
23 Ellia Smeding 1:17.17
27 Froulju, 1500 m Ellia Smeding 2:01.09
5 Marijke Groenewoud 1:54.97
Brûns Antoinette de Jong 1:54.82
8 Froulju, 3 km Antoinette de Jong 4:02.37
5 Manlju, 5 km Jorrit Bergsma 6:13.18
9 Sven Kramer 6:17.04
4 Manlju, 10 km Jorrit Bergsma 12:48.94
Brûns Froulju, Ploege-efterfolging Marijke Groenewoud 2:56.86
Antoinette de Jong
4 Manlju, Ploege-efterfolging Sven Kramer 3:41.62
11 Froulju, Massastart Marijke Groenewoud
9 Manlju, Massastart Jorrit Bergsma
16 Sven Kramer


Olympyske Ringen.jpg
Olympyske Winterspullen 2022
Flag of the People's Republic of China.svg

Alpineskyen | Biatlon | Bobslydzjen | Curling | Freestyleskyen | Iishockey | Keunstriden | Noardske kombinaasje | Reedriden | Roadeljen | Shorttrack | Skânsspringen | Skeleton | Skyrinnen | Snowboarden


wizigje


Speed skating pictogram.svg
Reedriden op de Olympyske Winterspullen
Chamonix 1924 | Sankt-Moritz 1928 | Lake Placid 1932 | Garmisch-Partenkirchen 1936 | Sankt-Moritz 1948 | Oslo 1952 | Cortina d'Ampezzo 1956 | Squaw Valley 1960 | Innsbruck 1964 | Grenoble 1968 | Sapporo 1972 | Innsbruck 1976 | Lake Placid 1980 | Sarajevo 1984 | Calgary 1988 | Tignes-Albertville 1992 | Lillehammer 1994 | Nagano 1998 | Salt Lake City 2002 | Turyn 2006 | Vancouver 2010 | Sotsji 2014 | Pyeongchang 2018 | Peking 2022
wizigje