List fan pausen

Ut Wikipedy
Gean nei: navigaasje, sykje
Pauslike Embleem

List fan pausen[bewurkje seksje | edit source]

Hillich ferklearre pausen hawwe in "(H)", sillich ferklearre in "(S)" efter de namme.

33 oant 384[bewurkje seksje | edit source]

Paus Wiere namme Pontifikaat Opmerking
1. Petrus (H) Simon Bar-Jonas 33(?)–67(?) Apostel/Konsily fan Jeruzalem
2. Linus (H) 67(?)–79(?) Stelde earste 15 biskoppen yn it westlike Romeinske Ryk oan
3. Anakletus I (H) 79(?)–88(?) Ek Kletus neamd, mar faaks wie dit in oare persoan/wijding fan de earste biskoppen
4. Klemins I (H) 88(?)–97(?) Fêststelling ritus fan it foarmsel
5. Evaristus (H) 97(?)–105(?) Grûnlizzer kolleezje fan kardinalen
6. Aleksander I (H) 105(?)–115(?)
7. Sikstus I (H) 115(?)–125(?)
8. Telesfoarus (H) 125(?)–136(?) Rjochtlinen foar de mis/ynfiering fan de Fêsteltiid
9. Hyginus (H) 136(?)–140(?) Tsjerken nei hilligen ferneame/ynstelling fan peetâlden
10. Pius I (H) 140(?)–155(?)
11. Anisetus (H) 155(?)–166(?) Peaskefiering/ferfolging gnostisy
12. Soter (H) 166(?)–175(?) Peaskefiering/segening fan houliken
13. Eleutearus (H) 175(?)–189 Ferfolging gnostisy
14. Fiktor I (H) 189199 Ferkiezing biskop fan Rome ta machtigste man/Latyn wurdt de tsjerketaal
15. Sefyrinus (H) 199217 Fervolging gnostisy/ynfiering fan de hostyskalen
   Hippolytus (H) 217235 Tsjinpaus
16. Kalikstus I (H) 217222 Absolúsje fan alle sûnden wurdt mooglik
17. Urbanus I (H) 222230
18. Pontianus (H) 230235 Ein skisma fan Hippolytus/oardening psalmen
19. Antearus (H) 235236
20. Fabianus (H) 236250 Sinding nei Frankryk
Sedisfakaasje (15 moannen) 250251 Gjin paus
   Novatianus 251-258(?) Tsjinpaus
21. Kornelius (H) 251253 Kristenferfolging troch Desius
22. Lusius I (H) 253254 Kristenferfolging troch Falerianus I
23. Stefanus I (H) 254257 Skisma fan Syprianus oer ketterdoop
24. Sikstus II (H) 257258 Besykje ta fermoedsoening oangeande ketterdoop
Sedisfakaasje (9 moannen) 258259 Gjin paus
25. Dionysius (H) 259268 Fersoening rûzje oer ketterdoop
26. Feliks I (H) 269274
27. Eutychianus (H) 275283
28. Kajus (H) 283296 Leken kinne gjin biskop wurde
29. Marsellinus (H) 296304 Hichtepunt kristenferfolging
Sedisfakaasje (4 jier) 304308 Gjin paus
30. Marsellus I (H) 308309 Ferplichting selibaat
31. Eusebius (H) 309310
32. Miltiades (H) 311314 Edikt fan Milaan/Konsily fan Arles
33. Silvester I (H) 314335 Konsily fan Niséa I/gebrûk leauwensbelidenis/Konsily fan Antiochië
34. Markus (H) 336 Earste religieuze kalinder
35. Julius I (H) 337352 Konsily fan Sardica
36. Libearius 352366 Konsily fan Arles II/Konsily fan Milaan/Konsily fan Sirmium/Konsily fan Aleksandrië
   Feliks II 355365 Tsjinpaus, dochs faak yn de telling meirekkene
37. Damasus I (H) 366384 Konsily fan Konstantinopel I/Konsily fan Laodikéa
   Ursinus 366367 Tsjinpaus

384 oant 1054[bewurkje seksje | edit source]

Paus Wiere namme Pontifikaat Opmerking
38. Sirisius (H) 384399 Ynfiering dekreet/Synoade fan Kartago
39. Anastasius I (H) 399401 Heit fan Innosintius I
40. Innosintius I (H) 401417 Soan fan Anastasius I
41. Sosimus (H) 417418 Fersmiting fan it pelagianisme
42. Bonifatius I (H) 418422
   Eulalius 418419 Tsjinpaus
43. Selestinus I (H) 422432 Konsily fan Efeze
44. Sikstus III (H) 432440
45. Leo I de Grutte (H) 440461 Konsily fan Galsedon
46. Hilarius (H) 461468
47. Simplisius (H) 468483 Delfal Westromeinske Ryk
48. Feliks II (III) (H) 483492 Skisma fan Akasius
49. Gelasius I (H) 492496 Kanon fan de Bibel
50. Anastasius II 496498
51. Symmachus (H) 498514
   Laurintius 498506 Tsjinpaus
52. Hormisdas (H) 514523 Heit fan Silvearius
53. Jehannes I (H) 523526
54. Feliks III (IV) (H) 526530
   Dioskuerus 530 Tsjinpaus
55. Bonifatius II 530532
56. Jehannes II Mercurius 533535
57. Agapitus I (H) 535536
58. Silvearius (H) 536537 Soan fan Hormisdas
59. Figilius 537555 Fijân fan Silvearius/Konsily fan Konstantinopel II
60. Pelagius I 556561
61. Jehannes III 561574
62. Benediktus I 575579
63. Pelagius II 579590
64. Gregoarius I de Grutte, O.S.B. (H) 590604
65. Sabinianus 604606
66. Bonifatius III 607
67. Bonifatius IV, O.S.B. (H) 608615
68. Adeodatus I (H) 615618 Ek Deusdedit neamd
69. Bonifatius V 619625
70. Honoarius I 625638
71. Severinus 640
72. Jehannes IV 640642
73. Teodoarus I 642649
74. Martinus I (H) 649655
   Eugenius I 654 Tsjinpaus
75. Eugenius I (H) 655657
76. Fitalianus (H) 657672
77. Adeodatus II, O.S.B. 672676 Ek allinne Adeodatus neamd (at Adeodatus I Deusdedit neamd wurdt)
78. Donus 676678
79. Agato (H) 678681 Konsily fan Konstantinopel III
80. Leo II (H) 682683
81. Benediktus II (H) 684685
82. Jehannes V 685686
83. Konon 686687
84. Sergius I (H) 687701
   Teodoarus II 687 Tsjinpaus
   Paskalis I 687692 Tsjinpaus
85. Jehannes VI 701705
86. Jehannes VII 705707
87. Sisinnius 708
88. Konstantinus I 708715
89. Gregoarius II (H) 715731
90. Gregoarius III (H) 731741
91. Sacharias (H) 741752
   Stefanus (II) 752 Stoar foar't de seine oer him útsprutsen waard, dêrom yn 1961 skrast as paus
92. Stefanus II (III) 752757
93. Paulus I (H) 757767
   Konstantinus II 767768 Tsjinpaus
   Filippus 768 Tsjinpaus
94. Stefanus III (IV) 768772
95. Adrianus I 772795 Konsily fan Niséa II
96. Leo III 795816
97. Stefanus IV (V) 816817
98. Paskalis I (H) 817824
99. Eugenius II 824827
100. Falentinus 827
101. Gregoarius IV 827844
102. Sergius II 844847
   Jehannes VIII 844 Tsjinpaus
103. Leo IV, O.S.B. (H) 847855
   Anastasius III 855 Tsjinpaus
104. Benediktus III 855858
105. Nikolaas I (H) 858867
106. Adrianus II 867872 Konsily fan Konstantinopel IV
107. Jehannes VIII 872882
108. Marinus I 882884 Net terjocht ek wol Martinus II neamd
109. Adrianus III (H) 884885
110. Stefanus V (VI) 885891
111. Formosus 891896
112. Bonifatius VI 896
113. Stefanus VI (VII) 896897
114. Romanus 897
115. Teodoarus II 897
116. Jehannes IX, O.S.B. 898900
   Sergius III 898 Tsjinpaus
117. Benediktus IV 900903
118. Leo V 903
   Kristofoarus 903904 Legitimiteit net dúdlik
119. Sergius III 904911
120. Anastasius III 911913
121. Lando 913914
122. Jehannes X 914928
123. Leo VI 928
124. Stefanus VII (VIII) 928931
125. Jehannes XI 931935
126. Leo VII, O.S.B. 936939
127. Stefanus VIII (IX) 939942
128. Marinus II 942946 Foutyf ek wol Martinus III neamd
129. Agapitus II 946955
130. Jehannes XII Octavianus 955964
131. Leo VIII 963965
132. Benediktus V 964
133. Jehannes XIII 965972
134. Benediktus VI 973974
   Bonifatius VII Franco 974 Tsjinpaus
135. Benediktus VII 974983
136. Jehannes XIV Petrus Canepanova 983984
   Bonifatius VII Franco 984985 Tsjinpaus
137. Jehannes XV 985996 Sette útein mei it formele hillichferklearringsproses
138. Gregoarius V Bruno fan Karinsje 996999
   Jehannes XVI Jehannes Philagathos 997998 Tsjinpaus
139. Silvester II Gerbert fan Aurillac 9991003
140. Jehannes XVII Sicco 1003
141. Jehannes XVIII Jehannes Fasanus 10031009
142. Sergius IV Pietro da Albano 10091012
143. Benediktus VIII Teofylaktus II fan Tuskulum 10121024
   Gregoarius VI 1012 Tsjinpaus
144. Jehannes XIX Romanus fan Tuskulum 10241032
145. Benediktus IX Teofylaktus III fan Tuskulum 10321044
146. Silvester III Giovani di Sabina 1045 Legitimiteit net dúdlik
147. Benediktus IX Teofylaktus III fan Tuskulum 1045
148. Gregoarius VI Jehannes Gratianus Pierleoni 10451046
149. Klemins II Suitger fan Morsleben en Hornburg 10461047
150. Benediktus IX Teofylaktus III van Tuskulum 10471048 Legitimiteit net dúdlik
151. Damasus II Poppo fan Brixen 1048
152. Leo IX (H) Bruno fan Egisheim-Dagsburg 10491054

1055 oant 1417[bewurkje seksje | edit source]

Paus Wiere namme Pontifikaat Opmerking
153. Fiktor II Gebhard fan Dollnstein-Hirschberg 10551057
154. Stefanus IX (X), O.S.B. Freark fan Lotaringen 10571058
155. Nikolaas II Gearard fan Boergonje 10581061
   Benediktus X Giovanni Mincio fan Tuskulum 10581059 Tsjinpaus
156. Aleksander II Anselmo da Baggio 10611073
   Honoarius II Pietro Cadalus fan Parma 10611064 Tsjinpaus
157. Gregoarius VII, O.S.B. (H) Hildebrand fan Sovana 10731085 Infestituerstriid
   Klemins III Wibert fan Ravenna 10841100 Tsjinpaus
158. Fiktor III, O.S.B. (Z) Daufearius 10851087
159. Urbanus II, O.S.B. (Z) Odo de Chatillon 10881099 Earste krústocht (1095-1099)
160. Paskalis II, O.Cist. Raniero di Bieda 10991118
   Teodoarikus Teoderik 1100 Tsjinpaus
   Albertus Albert fan Sabina 1102 Tsjinpaus
   Silvester IV Maginulf 11051111 Tsjinpaus
161. Gelasius II, O.S.B. Jehannes fan Gaeta 11181119
   Gregoarius VIII Mauritius Burdinus 11181121 Tsjinpaus
162. Kalikstus II Guido fan Boergonje 11191124 Konsily fan Lateranen I
163. Honoarius II Lamberto Scannabecchi 11241130
   Selestinus II Tebaldo Buccapecus 1124 Tsjinpaus
164. Innosintius II Gregorio Papareschi di Guidoni 11301143 Konsily fan Lateranen II
   Anakletus II Pietro Pierleoni 11301138 Tsjinpaus
   Fiktor IV Gregorio Conti fan Ceccano 1138 Tsjinpaus
165. Selestinus II Guido de Kastello 11431144
166. Lusius II Gerardo Caccianemici dal Orso 11441145
167. Eugenius III, O.Cist. (S) Bernhard Paganelli di Montemagno 11451153 Twadde krústocht (1147-1149)
168. Anastasius IV Corrado della Suburra 11531154
169. Adrianus IV, O.S.A. Nicolas Breakspear 11541159
170. Aleksander III Orlando Bandinelli 11591181 Konsily fan Lateranen III
   Fiktor IV Octaviano de Montecello 11591164 Tsjinpaus
   Paskalis III Guido van Crema 11641168 Tsjinpaus
   Kalikstus III Jehannes fan Struma 11681178 Tsjinpaus
   Innosintius III Lando fan Sezze 11791180 Tsjinpaus
171. Lusius III Ubaldo Allucingoli 11811185
172. Urbanus III Humbert Crivelli 11851187
173. Gregoarius VIII Albertus de Morra 1187
174. Klemins III Paolo Scolari 11871191 Begjin Tredde krústocht (1189)
175. Selestinus III Giacinto Bobone 11911198 Ein Tredde krústocht (1192)
176. Innosintius III Lotarius fan Segni 11981216 Fjirde krústocht (1202-1204)/Bernekrústocht (1212)/Konsily fan Lateranen IV
177. Honoarius III Cencio Savelli 12161227 Fyfde krústocht (1218-1221)
178. Gregoarius IX Ugolino fan Segni 12271241 Seisde krústocht (1228-1229)
179. Selestinus IV, O.S.B. Goffredo Castiglione 1241 Stoar foar syn ynsegening
Sedisfakaasje (2 jier) 1241 - 1243
180. Innosintius IV Sinibald Fieschi 12431254 Sânde krústocht (1248-1254)/Earste konsily fan Lyon
181. Aleksander IV Rainald Segni 12541261
182. Urbanus IV Jacques Pantaléon 12611264
183. Klemins IV Guido Fulcodi 12651268
Sedisfakaasje (3 jier) 12681271 Gjin paus/Achtste krústocht (1270)
184. Gregoarius X, O.Cist. (Z) Tebaldo Visconti 12711276 Gebrûk konklaaf/Njoggende krústocht (1271-1272)/Twadde konsily fan Lyon
185. Innosintius V (Z) Pierre de Tarantaise 1276
186. Adrianus V Ottobono Fieschi 1276 Stoar foar de ynsegening
187. Jehannes XXI Petrus Juliani 12761277
188. Nikolaas III, O.S.B. Giovanni Gaetano Orsini 12771280
189. Martinus IV Simon de Brion 12811285
190. Honoarius IV Giacomo Savelli 12851287
191. Nikolaas IV, O.F.M. Girolamo Masci 12881292
Sedisfakaasje (2 jier) 12921294
192. Selestinus V, O.S.B. (H) Pietro del Murrone 1294 Ofgien
193. Bonifatius VIII Benedetto Caetani 12941303 Aartsfijân fan de liberale tûke fan de Welfen
194. Benediktus XI Nikolaas Boccasini 13031304
195. Klemins V Bertrand de Got 13051314 Sûnt 1309 yn Avignon/Konsily fan Vienne
Sedisfakaasje (2,5 jier) 13141316
196. Jehannes XXII Jacques Duèse 13161334 Yn Avignon
   Nikolaas V Pietro Rainalducci 13281330 Tsjinpaus yn Avignon
197. Benediktus XII, O.Cist. Jacques Fournier 13341342 Yn Avignon
198. Klemins VI Pierre Roger 13421352 Yn Avignon
199. Innosintius VI Étienne Aubert 13521362 Yn Avignon
200. Urbanus V, O.S.B. (S) Guillaume de Grimoald 13621370 Yn Avignon
201. Gregoarius XI Pierre Roger de Beaufort 13701378 Yn Avignon
202. Urbanus VI Bartolomeo Prignano 13781389
   Klemins VII Robert fan Genève 13781394 Tsjinpaus yn Avignon
203. Bonifatius IX Pietro Tomacelli 13891404
   Benediktus XIII Pedro de Luna 13941409 en 1417 Tsjinpaus yn Avignon
204. Innosintius VII Cosimo dei Migliorati 14041406
205. Gregoarius XII Angelo Correr 14061415 Ofgien/Konsily fan Konstanz
   Aleksander V Pietro Philargi 14091410 Tsjinpaus yn Pisa
   Jehannes XXIII Baldassare Cossa 14101415 Tsjinpaus yn Pisa

Sûnt 1417[bewurkje seksje | edit source]

Paus Wiere namme Pontifikaat Opmerking
206. Martinus V Oddone Colonna 14171431 Oprjochting Katholike Universiteit Leuven yn 1425
   Klemins VIII Sanchez Muñoz 14231429 Tsjinpaus yn Avignon
   Benediktus XIV Bernard Garnier 14251430 Tsjinpaus yn Avignon
207. Eugenius IV, O.S.A. Gabriele Condulmaro 14311447
   Feliks V Amadeus VIII fan Savoye 14391449 Tsjinpaus
208. Nikolaas V, O.P. Tommaso Parentucelli 14471455
209. Kalikstus III Alfonso Borgia 14551458
210. Pius II Enea Silvio Piccolomini 14581464
211. Paulus II Pietro Barbo 14641471
212. Sikstus IV, O.F.M. Francesco della Rovere 14711484 Bou Sikstynske Kapel
213. Innosintius VIII Giovanni Battista Cibo 14841492
214. Aleksander VI Rodrigo Borgia 14921503
215. Pius III Francesco Todeschini Piccolomini 1503
216. Julius II, O.F.M. Giuliano della Rovere 15031513 Bou Sint-Piterstsjerke/Konsily fan Lateranen V/fersiering Sikstynske Kapel
217. Leo X Giovanni de' Medici 15131521 Ekskommunikaasje fan Marten Luther
218. Adrianus VI Adriaan Florissoan Boeyens 15221523 Iennichste paus út de Nederlannen en lêste net-Italjaanske paus oant 1978
219. Klemins VII Giulio de' Medici 15231534
220. Paulus III Alessandro Farnese 15341549 Konsily fan Trente
221. Julius III Giovanni Maria Ciocchi del Monte 15501555
222. Marsellus II Marcello Cervini 1555
223. Paulus IV Gianus Pietro Carafa 15551559
224. Pius IV Giovanni Angelo Medici 15591565 Ratifisearring en beslút, plus útjefte fan de katechismus fan it Konsily fan Trente
225. Pius V, O.P. (H) Antonio Michele Ghislieri 15651572 Kodifikaasje Tridentynske liturgy
226. Gregoarius XIII Ugo Buoncompagni 15721585 Ynfiering Gregoriaanske kalinder, 4 oktober 1582 gie oer op 15 oktober 1582. Der foelen 10 dagen wei.
227. Sikstus V, O.F.M. Felice Peretti di Montalto 15851590
228. Urbanus VII Giovanni Battista Castagna 1590 Koartste pontifikaat út de skiednis (mar 12 dagen)
229. Gregoarius XIV Niccolò Sfondrati 15901591
230. Innosintius IX Giovanni Antonio Facchinetti 1591
231. Klemins VIII Ippolito Aldobrandini 15921605
232. Leo XI Alessandro Ottaviano de' Medici 1605
233. Paulus V Camillo Borghese 16051621
234. Gregoarius XV Alessandro Ludovisi 16211623
235. Urbanus VIII Maffeo Barberini 16231644 Foltôging Sint-Pitersbasilyk, feroardieling fan Galileo Galilei
236. Innosintius X Giovanni Battista Pamfili 16441655
237. Aleksander VII Fabio Chigi 16551667
238. Klemins IX Giulio Rospigliosi 16671669
239. Klemins X Emilio Altieri 16701676
240. Innosintius XI (S) Benedetto Odescalchi 16761689
241. Aleksander VIII Pietro Ottoboni 16891691
242. Innosintius XII Antonio Pignatelli 16911700
243. Klemins XI Giovanni Francesco Albani 17001721
244. Innosintius XIII Michelangelo dei Contiaus 17211724
245. Benediktus XIII, O.P. Pietro Francesco Orsini 17241730
246. Klemins XII Lorenzo Corsini 17301740
247. Benediktus XIV Prosper Lambertini 17401758 Herfoarme de hilligenkalinder en sleat ferskate konkordaten
248. Klemins XIII Carlo della Torre Rezzonico 17581769
249. Klemins XIV, O.F.M. Conv. Lorenzo Ganganelli 17691774
250. Pius VI Giovanni Angelo Conte Braschi 17751799
251. Pius VII, O.S.B. Barnabà Chiaramonti 18001823 Konkordaat mei Napoleon
252. Leo XII Annibale Sermattei della Genga 18231829
253. Pius VIII Francesco Saverio Castiglioni 18291830
254. Gregoarius XVI O.S.B.Cam. Bartolomeo Alberto Cappellari 18311846
255. Pius IX, (S) Giovanni Maria Mastai-Ferretti 18461878 Earste Fatikaansk Konsily
256. Leo XIII Vincenzo Gioacchino Pecci 18781903 Striid tsjin liberalisme; ensyklyk Rerum Novarum
257. Pius X (H) Giuseppe Sarto 19031914 Bestrider fan it Modernisme, ynfiering fan de Kommuny fan 7 jier ôf
258. Benediktus XV Giacomo della Chiesa 19141922 Paus yn de Earste Wrâldkriich
259. Pius XI Achille Ambrogio Damiano Ratti 19221939 Tekene it Ferdrach fan Lateranen (1929)
260. Pius XII Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli 19391958 Maria-Opnimming yn de himel as dogma (1950)
261. Jehannes XXIII (S) Angelo Giuseppe Roncalli 19581963 Begjin Twadde Fatikaansk Kosily (1962)
262. Paulus VI Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini 19631978 Ein Twadde Fatikaansk Konsily (1965)
263. Jehannes Paulus I Albino Luciani 1978 Koart pontifikaat (mar 33 dagen)
264. Jehannes Paulus II (S) Karol Józef Wojtyła 19782005 Earste Poalske paus
265. Benediktus XVI Joseph Alois Ratzinger 20052013 Fan Dútsk komôf
266. Fransiskus Jorge Mario Bergoglio sûnt 2013 Fan Argentynsk komôf