Roeie op de Olympyske Simmerspullen 1976

Ut Wikipedy
Gean nei: navigaasje, sykje

De Olympyske Simmerspullen 1976 ek wol de XXIe Olympiade neamd waarden yn 1976 yn Montreal, Kanada hâlden. It roeien hie plak yn de Olympic Basin, Île Notre-Dame. It wie de earste kear dat froulju mei diene by it roeien.

Utslaggen[bewurkje seksje | edit source]

Skif[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Roeier Lân Tiid
Goud Pertti Karppinen Flagge fan Finlân FIN 7:29.03
Sulver Peter-Michael Kolbe Flagge fan West-Dútslân FRG 7:31.67
Brûns Joachim Dreifke Flagge fan East-Dútslân GDR 7:38.03
Froulju
# Roeier Lân Tiid
Goud Christine Scheiblich Flagge fan East-Dútslân GDR 4:05.56
Sulver Joan Lind Flagge fan de Feriene Steaten USA 4:06.21
Brûns Jelena Antonova Flagge fan Sowjetuny URS 4:10.24

Dûbbeldtwa[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Roeier Lân Tiid
Goud Frank Hansen
Alf Hansen
Flagge fan Noarwegen NOR 7:13.20
Sulver Chris Baillieu
Michael Hart
Flagge fan Grut-Brittanje GBR 7:15.26
Brûns Hans-Ulrich Schmied
Jürgen Bertow
Flagge fan East-Dútslân GDR 7:17.45
Froulju
# Roeier Lân Tiid
Goud Svetla Otsetova
Zdravka Jordanova
Flagge fan Bulgarije BUL 3:44.36
Sulver Sabine Jahn
Petra Boesler
Flagge fan East-Dútslân GDR 3:47.86
Brûns Leonora Kaminskaitė
Genovaitė Ramoškienė
Flagge fan Sowjetuny URS 3:49.93

Twa sûnder Stjoerman[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Roeier Lân Tiid
Goud Jörg Landvoigt
Bernd Landvoigt
Flagge fan East-Dútslân GDR 7:23.31
Sulver Calvin Coffey
Michael Staines
Flagge fan de Feriene Steaten USA 7:26.73
Brûns Peter van Roye
Thomas Strauß
Flagge fan West-Dútslân FRG 7:30.03
Froulju
# Roeier Lân Tiid
Goud Siika Kelbetsjeva
Stojanka Grouitsjeva
Flagge fan Bulgarije BUL 4:01.22
Sulver Angelika Noack
Sabine Dähne
Flagge fan East-Dútslân GDR 4:01.64
Brûns Edith Eckbauer
Thea Einöder
Flagge fan West-Dútslân FRG 4:02.35

Fjouwer mei Stjoerman[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Roeier Lân Tiid
Goud Vladimir Jesjinov
Nikolai Ivanov
Michail Koeznetsov
Aleksandr Klepikov
Aleksandr Loekjanov (stjoerman)
Flagge fan Sowjetuny URS 6:40.22
Sulver Andreas Schulz
Rüdiger Kunze
Walter Dießner
Ullrich Dießner
Johannes Thomas (stjoerman)
Flagge fan East-Dútslân GDR 6:42.70
Brûns Hans-Johann Färber
Ralph Kubail
Siegfried Fricke
Peter Niehusen
Hartmut Wenzel (stjoerman)
Flagge fan West-Dútslân FRG 6:46.96
Froulju
# Roeier Lân Tiid
Goud Karin Metze
Bianka Schwede
Gabriele Lohs
Andrea Kurth
Sabine Heß (stjoerfrou)
Flagge fan East-Dútslân GDR 3:45.08
Sulver Ginka Gjoerova
Mariika Modeva
Liliane Vasseva
Reni Jordanova
Kapka Georgijeva (stjoerfrou)
Flagge fan Bulgarije BUL 3:48.24
Brûns Nadezjda Sevostjanova
Ljoedmila Krochina
Galina Misjenina
Anna Pasocha
Lidija Krylova (stjoerfrou)
Flagge fan Sowjetuny URS 3:49.38

Acht[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Roeier Lân Tiid
Goud Bernd Baumgart
Gottfried Döhn
Werner Klatt
Hans-Joachim Lück
Dieter Wendisch
Roland Kostulski
Ulrich Karnatz
Karl-Heinz Prudöhl
Karl-Heinz Danielowski (stjoerman)
Flagge fan East-Dútslân GDR 5:58.29
Sulver Richard Lester
John Yallop
Timothy Crooks
Hugh Matheson
David Maxwell
James Clark
Frederick Smallbone
Leonard Robertson
Patrick Sweeney (stjoerman)
Flagge fan Grut-Brittanje GBR 6:00.82
Brûns Ivan Sutherland
Trevor Coker
Peter Dignan
Lindsay Wilson
Athol Earl
Dave Rodger
Alex McLean
Tony Hurt
Simon Dickie (stjoerman)
Flagge fan Nij-Seelân NZL 6:03.51
Froulju
# Roeier Lân Tiid
Goud Viola Goretzki
Christiane Knetsch
Ilona Richter
Brigitte Ahrenholz
Monika Kallies
Henrietta Ebert
Helma Lehmann
Irina Müller
Marina Wilke (stjoerfrou)
Flagge fan East-Dútslân GDR 3:33.32
Sulver Ljoebov Talalajeva
Nadezjda Rosjtsjina
Klavdija Kozenkova
Jelena Zoebko
Olga Kolkova
Nelli Tarakanova
Nadija Rozgon
Olga Goezenko
Olga Poegovskaja (stjoerfrou)
Flagge fan Sowjetuny URS 3:36.17
Brûns Jacqueli Zoch
Anita DeFrantz
Carie Graves
Marion Greig
Anne Warner
Peggy McCarthy
Caroll Brown
Gail Ricketson
Lynn Silliman (stjoerfrou)
Flagge fan de Feriene Steaten USA 3:38.68

Twa mei Stjoerman[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Roeier Lân Tiid
Goud Harald Jährling
Friedrich-Wilhelm Ulrich
Georg Spohr (stjoerman)
Flagge fan East-Dútslân GDR 7:58.99
Sulver Dmitri Bechterev
Joeri Sjoerkalov
Joeri Lorentson (stjoerman)
Flagge fan Sowjetuny URS 8:01.82
Brûns Oldřich Svojanovský
Pavel Svojanovský
Ludvík Vébr (stjoerman)
Flagge fan Tsjechoslowakije TCH 8:03.28

Dûbeldfjouwer[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Roeier Lân Tiid
Goud Wolfgang Güldenpfennig
Rüdiger Reiche
Karl-Heinz Bußert
Michael Wolfgramm
Flagge fan East-Dútslân GDR 6:18.65
Sulver Jevgeni Doelejev
Joeri Jakimov
Aivars Lazdenieks
Vytautas Butkus
Flagge fan Sowjetuny URS 6:19.89
Brûns Jaroslav Hellebrand
Václav Vochoska
Zdeněk Pecka
Vladek Lacina
Flagge fan Tsjechoslowakije TCH 6:21.77

Dûbeldfjouwer, mei Stjoerman[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Roeier Lân Tiid
Froulju
# Roeier Lân Tiid
Goud Anke Borchmann
Jutta Lau
Viola Poley
Roswietha Zobelt
Liane Weigelt (stjoerfrou)
Flagge fan East-Dútslân GDR 3:29.99
Sulver Anna Kondrasjina
Mira Brjoenina
Larissa Aleksandrova
Galina Jermolajeva
Nadezjda Tsjernysjova (stjoerfrou)
Flagge fan Sowjetuny URS 3:32.49
Brûns Ioana Tudoran
Maria Micsa
Felicia Afrasiloaia
Elisabeta Lazar
Elena Giurca (stjoerfrou)
Flagge fan Roemeenje ROU 3:32.76

Fjouwer sûnder Stjoerman[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Roeier Lân Tiid
Goud Siegfried Brietzke
Andreas Decker
Stefan Semmler
Wolfgang Mager
Flagge fan East-Dútslân GDR 6:37.42
Sulver Ole Nafstad
Arne Bergodd
Finn Tveter
Rolf Andreassen
Flagge fan Noarwegen NOR 6:41.22
Brûns Raul Arnemann
Nikolai Koeznetsov
Valeri Dolinin
Anoesjavan Gasan-Dzjalalov
Flagge fan Sowjetuny URS 6:42.52

Medaljespegel[bewurkje seksje | edit source]

De top tsien fan lannen dy't by it roeien medaljes wûn ha tidens de Olympyske Simmerspullen 1976.

 Plak  Lân NOK Goud Sulver Brûns Totaal
1 East-Dútslân Flagge fan East-Dútslân GDR 9 3 2 14
2 Bulgarije Flagge fan Bulgarije BUL 2 1 0 3
3 Sowjetuny Flagge fan Sowjetuny URS 1 4 4 9
4 Noarwegen Flagge fan Noarwegen NOR 1 1 0 2
5 Finlân Flagge fan Finlân FIN 1 0 0 1
6 Feriene Steaten Flagge fan de Feriene Steaten USA 0 2 1 3
7 Grut-Brittanje Flagge fan Grut-Brittanje GBR 0 2 0 2
8 West-Dútslân Flagge fan West-Dútslân FRG 0 1 3 4
9 Tsjechoslowakije Flagge fan Tsjechoslowakije TCH 0 0 2 2
10 Nij-Seelân Flagge fan Nij-Seelân NZL 0 0 1 1
Roemeenje Flagge fan Roemeenje ROM 0 0 1 1


Rowing pictogram.svg
Roeie op de Olympyske Simmerspullen
Parys 1900 | Saint Louis 1904 | Londen 1908 | Stokholm 1912 | Antwerpen 1920 | Parys 1924 | Amsterdam 1928 | Los Angeles 1932 | Berlyn 1936 | Londen 1948 | Helsinky 1952 | Melbourne 1956 | Rome 1960 | Tokyo 1964 | Meksiko 1968 | München 1972 | Montreal 1976 | Moskou 1980 | Los Angeles 1984 | Seoul 1988 | Barselona 1992 | Atlanta 1996 | Sydney 2000 | Atene 2004 | Peking 2008 | Londen 2012 | Rio de Janêro 2016 |
wizigje


Olympyske Ringen.jpg
Olympyske Simmerspullen 1976
Flag of Canada.svg
Atletyk | Baanhurdfytse | Basketbal | Bôgesjitte | Bokse | Dykhurdfytse | Follybal | Fuotbal | Gewichtheffe | Gymnastyk | Hânbal | Hokky | Hynstesport | Hurdsile | Judo | Kanofarre | Keunstdûke | Moderne Fiifkamp | Roeie | Skermje | Sjitsport | Swimme | Wetterpolo | Wrakselje |
wizigje