Roeie op de Olympyske Simmerspullen 1908

Ut Wikipedy
Gean nei: navigaasje, sykje
Roeie op de Olympyske Simmerspullen yn 1908. De boat fan Grut Brittanje nêst Hongarije

De Olympyske Simmerspullen 1908, ek wol de IVe Olympiade neamd waarden yn 1908 yn Londen, Grut-Brittanje hâlden. It roeien hie plak by Henley-on-Thames yn de Teems op de Henley Royal Regatta baan. De wedstriden waarden hâlden oer in ôfstân fan 2.412 meter.

Utslaggen[bewurkje seksje | edit source]

Skif[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Roeier Lân Tiid
Goud Harry Blackstaffe Flagge fan Grut-Brittanje GBR 9:26.0
Sulver Alexander McCullough Flagge fan Grut-Brittanje GBR
Brûns Bernhard von Gaza Flagge fan Dútslân GER
Károly Levitzky Flagge fan Hongarije HUN


Twa sûnder Stjoerman[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Roeier Lân Tiid
Goud Reginald Fenning
Gordon Thomson
Flagge fan Grut-Brittanje GBR 9:41.0
Sulver George Fairbairn
Philip Verdon
Flagge fan Grut-Brittanje GBR
Brûns Frederick Toms
Norwey Jackes
Flagge fan Kanada CAN
Martin Stahnke
Willy Düskow
Flagge fan Dútslân GER

Fjouwer sûnder Stjoerman[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Roeier Lân Tiid
Goud Robert Cudmore
James Gillan
Duncan Mackinnon
Robert Somers-Smith
Flagge fan Grut-Brittanje GBR 8:34.0
Sulver Philip Filleul
Harold Barker
Reginald Fenning
Gordon Thomson
Flagge fan Grut-Brittanje GBR
Brûns Gordon Balfour
Becher Gale
Charles Riddy
Geoffrey Taylor
Flagge fan Kanada CAN
Hermannus Höfte
Albertus Wielsma
Johan Burk
Bernardus Croon
Flagge fan Nederlân NED

Acht[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Roeier Lân Tiid
Goud Albert Gladstone
Frederick Kelly
Banner Johnstone
Guy Nickalls
Charles Burnell
Ronald Sanderson
Raymond Etherington-Smith
Henry Bucknall
Gilchrist Maclagan (stjoerman)
Flagge fan Grut-Brittanje GBR 7:52.0
Sulver Oscar Taelman
Marcel Morimont
Rémy Orban
Georges Mijs
François Vergucht
Polydore Veirman
Oscar de Somville
Rodolphe Poma
Alfred van Landeghem (stjoerman)
Flagge fan Belgje BEL
Brûns Irvine Robertson
Joseph Wright
Julius Thomson
Walter Lewis
Gordon Balfour
Becher Gale
Charles Riddy
Geoffrey Taylor
Douglas Kertland (stjoerman)
Flagge fan Kanada CAN
Frank Jerwood
Eric Powell
Oswald Carver
Edward Williams
Henry Goldsmith
Harold Kitching
John Burn
Douglas Stuart
Richard Boyle (stjoerman)
Flagge fan Grut-Brittanje GBR

Medaljespegel[bewurkje seksje | edit source]

De top fiif fan lannen dy't by it roeien medaljes wûn ha tidens de Olympyske Simmerspullen 1908.

 Plak  Lân NOK Goud Sulver Brûns Totaal
1 Grut-Brittanje Flagge fan Grut-Brittanje GBR 4 3 1 8
2 Belgje Flagge fan Belgje BEL 0 1 0 1
3 Kanada Flagge fan Kanada CAN 0 0 3 3
4 Dútslân Flagge fan Dútslân GER 0 0 2 2
5 Hongarije Flagge fan Hongarije HUN 0 0 1 1
Nederlân Flagge fan Nederlân NED 0 0 1 1


Rowing pictogram.svg
Roeie op de Olympyske Simmerspullen
Parys 1900 | Saint Louis 1904 | Londen 1908 | Stokholm 1912 | Antwerpen 1920 | Parys 1924 | Amsterdam 1928 | Los Angeles 1932 | Berlyn 1936 | Londen 1948 | Helsinky 1952 | Melbourne 1956 | Rome 1960 | Tokyo 1964 | Meksiko 1968 | München 1972 | Montreal 1976 | Moskou 1980 | Los Angeles 1984 | Seoul 1988 | Barselona 1992 | Atlanta 1996 | Sydney 2000 | Atene 2004 | Peking 2008 | Londen 2012 | Rio de Janêro 2016 |
wizigje


Olympyske Ringen.jpg
Olympyske Simmerspullen 1908
Flag of the United Kingdom.svg
Atletyk | Baanhurdfytse | Bokse | Bôgesjitte | Fuotbal | Gymnastyk | Hokky | Hôftennis | Hurdsile | Keunstdûke | Keunstride | Polo | Lakrosse | Moterboatwedstriid | Rackets | Roeie | Skermje | Swimme | Tennis | Toulûke | Wetterpolo | Wrakselje
wizigje