Reedriden op de Olympyske Winterspullen 2010

Ut Wikipedy
Gean nei: navigaasje, sykje
De Olympyske IIsbaan fan Fankoever 2010

De XXIe Olympyske Winterspullen waarden fan 12 oant en mei 28 febrewaris 2010 hâlden yn Fankoever, yn Kanada. It Reedriden hie plak yn de Richmond Olympic Oval.

Ferkearde wiksel[bewurkje seksje | edit source]

Sven Kramer waard diskwalifiseare op de 10 km trochdat hy ferkeard wiksele op twingende oanwizing fan Gerard Kemkers, hij ried de wedstriid út (mei in extra binnenbocht in stee fan in bûtenbocht) yn in tiid fan 12.54,50.

Utslaggen[bewurkje seksje | edit source]

500 meter[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Rider Lân Tiid 1e rit Tiid 2e rit Totaaltiid
Goud Mo Tae-bum Flagge fan Súd-Korea KOR 34,923 34,906 69,82
Sulver Keiichiro Nagashima Flagge fan Japan JPN 35,108 34,876 69,98
Brûns Joji Kato Flagge fan Japan JPN 34,937 35,076 70,01
Froulju
# Rider Lân Tiid 1e rit Tiid 2e rit Totaaltiid
Goud Lee Sang-hwa Flagge fan Súd-Korea KOR 38,249 37,850 76,09
Sulver Jenny Wolf Flagge fan Dútslân GER 38,307 37,838 76,14
Brûns Wang Beixing Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN 38,487 38,144 76,63

1000 meter[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Rider Lân Tiid
Goud Shani Davis Flagge fan de Feriene Steaten USA 1.08,94
Sulver Mo Tae-Bum Flagge fan Súd-Korea KOR 1.09,12
Brûns Chad Hedrick Flagge fan de Feriene Steaten USA 1.09,32
Froulju
# Rider Lân Tiid
Goud Christine Nesbitt Flagge fan Kanada CAN 1.16,56
Sulver Annette Gerritsen Flagge fan Nederlân NED 1.16,58
Brûns Laurine van Riessen Flagge fan Nederlân NED 1.16,72

1500 m[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Rider Lân Tiid
Goud Mark Tuitert Flagge fan Nederlân NED 1.45,57
Sulver Shani Davis Flagge fan de Feriene Steaten USA 1.46,10
Sulver Håvard Bøkko Flagge fan Noarwegen NOR 1.46,13
Froulju
# Rider Lân Tiid
Goud Ireen Wüst Flagge fan Nederlân NED 1.56,89
Sulver Kristina Groves Flagge fan Kanada CAN 1.57,14
Brûns Martina Sáblíková Flagge fan Tsjechje CZE 1.57,97

3 km[bewurkje seksje | edit source]

Froulju
# Rider Lân Tiid
Goud Martina Sáblíková Flagge fan Tsjechje CZE 4.02,53
Sulver Stephanie Beckert Flagge fan Dútslân GER 4.04,62
Brûns Kristina Groves Flagge fan Dútslân GER 4.04,84

5 km[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Rider Lân Tiid
Goud Sven Kramer Flagge fan Nederlân NED 6.14,60 OR
Sulver Lee Seung-Hoon Flagge fan de Feriene Steaten USA 6.16,95
Brûns Ivan Skobrev Flagge fan Ruslân RUS 6.18,05
Froulju
# Rider Lân Tiid
Goud Martina Sáblíková Flagge fan Tsjechje CZE 6.50,92
Sulver Stephanie Beckert Flagge fan Dútslân GER 6.51,39
Brûns Clara Hughes Flagge fan Kanada CAN 6.55,73

10 km[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Rider Lân Tiid
Goud Lee Seung-Hoon Flagge fan Súd-Korea KOR 12.58,55
Sulver Ivan Skobrev Flagge fan Ruslân RUS 13.02,07
Brûns Bob de Jong Flagge fan Nederlân NED 13.06,73

Ploegenêfterfolching[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Riders Lân
Goud Mathieu Giroux
Lucas Makowsky
Denny Morrison
Flagge fan Kanada CAN
Sulver Brian Hansen
Chad Hedrick
Jonathan Kuck
Trevor Marsicano
Flagge fan de Feriene Steaten USA
Brûns Jan Blokhuijsen
Sven Kramer
Simon Kuipers
Mark Tuitert
Flagge fan Nederlân NED
Froulju
# Riders Lân
Goud Daniela Anschütz
Stephanie Beckert
Anni Friesinger
Katrin Mattscherodt
Flagge fan Dútslân GER
Sulver Masako Hozumi
Nao Kodaira
Maki Tabata
Flagge fan Japan JPN
Brûns Katarzyna Bachleda-Curuś
Katarzyna Woźniak
Luiza Złotkowska
Flagge fan Poalen POL

Medaljespegel[bewurkje seksje | edit source]

De top-9 fan lannen dy't by it reedriden medaljes wûn ha tidens de Olympyske Winterspullen fan 2010.

 Plak  Lân NOK Goud Sulver Brûns Totaal
1 Súd-Korea Flagge fan Súd-Korea KOR 3 2 0 5
2 Nederlân Flagge fan Nederlân NED 3 1 3 7
3 Kanada Flagge fan Kanada CAN 2 1 2 5
4 Tsjechje Flagge fan Tsjechje CZE 2 0 1 3
5 Dútslân Flagge fan Dútslân GER 1 3 0 4
6 Feriene Steaten Flagge fan de Feriene Steaten USA 1 2 1 4
7 Japan Flagge fan Japan JPN 0 2 1 3
8 Ruslân Flagge fan Ruslân RUS 0 1 1 2
9 Poalen Flagge fan Poalen POL 0 0 1 1
Sina Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN 0 0 1 1
Noarwegen Flagge fan Noarwegen NOR 0 0 1 }

Útslaggen Fryske dielnimmers Reedriden 2010[bewurkje seksje | edit source]

Plak Ôfstân Namme Tiid
Goud Manlju 5 km Sven Kramer 6.14,60 OR
Manlju 10 km Diskwalifisearre
Brûns Manlju Ploegenefterfolching 3.39,95 OR
4 Froulju 500 m Margot Boer 1e 38,511
2e 38,365
6 Froulju 1000 m 1.16,94
4 Froulju 1500 m 1.58,10
15 Froulju 500 m Thijsje Oenema 1e 38,892
2e 38,869
11 Froulju 5 km Elma de Vries 7.16,68
Goud Froulju 1500 m Ireen Wüst 1.56,89
7 Froulju 3 km 4.08,09
6 Froulju Ploegenefterfolching 3.02,04



Speed skating pictogram.svg
Reedriden op de Olympyske Winterspullen
Sjamoniks 1924 | Sankt Moritz 1928 | Lake Placid 1932 | Garmisch-Partenkirchen 1936 | Sankt Moritz 1948 | Oslo 1952 | Cortina d'Ampezzo 1956 | Skwa Valley 1960 | Innsbruck 1964 | Grenoble 1968 | Sapporo 1972 | Innsbruck 1976 | Lake Placid 1980 | Sarajewo 1984 | Kelgery 1988 | Tignes-Albertville 1992 | Lillehammer 1994 | Nagano 1998 | Salt Lake City 2002 | Turyn 2006 | Fankoever 2010 | Sotsjy 2014 |
wizigje