Reedriden op de Olympyske Winterspullen 2006

Ut Wikipedy
Gean nei: navigaasje, sykje
De Olympyske IIsbaan fan Turyn 2006

De Olympyske Winterspullen 2006, ek wol de XXe Olympiade neamd, waarden yn 2006 hâlden yn de Italjaanske stêd Turyn fan 10 oant en mei 26 febrewaris. It Reedriden hie plak yn it Oval Lingotto.

Utslaggen[bewurkje seksje | edit source]

500 meter[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Rider Lân Tiid 1e rit Tiid 2e rit Totaaltiid
Goud Joey Cheek Flagge fan de Feriene Steaten USA 34.82 34.94 69.76
Sulver Dmitri Dorofejev Flagge fan Ruslân RUS 35.24 35.17 70.41
Brûns Lee Kang-seok Flagge fan Súd-Korea KOR 35.34 35.09 70.43
Froulju
# Rider Lân Tiid 1e rit Tiid 2e rit Totaaltiid
Goud Svetlana Zjoerova Flagge fan Ruslân RUS 38.23 38.34 76.57
Sulver Wang Manli Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN 38.31 38.34 76.78
Brûns Ren Hui Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN 38.60 38.27 76.87

1000 meter[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Rider Lân Tiid
Goud Shani Davis Flagge fan de Feriene Steaten USA 1:08.89
Sulver Joey Cheek Flagge fan de Feriene Steaten USA 1:09.16
Brûns Erben Wennemars Flagge fan Nederlân NED 1:09.32
Froulju
# Rider Lân Tiid
Goud Marianne Timmer Flagge fan Nederlân NED 1:16.05
Sulver Cindy Klassen Flagge fan Kanada CAN 1:16.09
Brûns Anni Friesinger Flagge fan Dútslân GER 1:16.11

1500 m[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Rider Lân Tiid
Goud Enrico Fabris Flagge fan Itaalje ITA 1:45.97
Sulver Shani Davis Flagge fan de Feriene Steaten USA 1:46.13
Brûns Chad Hedrick Flagge fan de Feriene Steaten USA 1:46.22
Froulju
# Rider Lân Tiid
Goud Cindy Klassen Flagge fan Kanada CAN 1:55.27
Sulver Kristina Groves Flagge fan Kanada CAN 1:56.74
Brûns Ireen Wüst Flagge fan Nederlân NED 1:56.90

3 km[bewurkje seksje | edit source]

Froulju
# Rider Lân Tiid
Goud Ireen Wüst Flagge fan Nederlân NED 4:02.43
Sulver Renate Groenewold Flagge fan Nederlân NED 4:03.48
Brûns Cindy Klassen Flagge fan Kanada CAN 4:04.37

5 km[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Rider Lân Tiid
Goud Chad Hedrick Flagge fan de Feriene Steaten USA 6:14.68
Sulver Sven Kramer Flagge fan Nederlân NED 6:16.40
Brûns Enrico Fabris Flagge fan Itaalje ITA 6:18.25
Froulju
# Rider Lân Tiid
Goud Clara Hughes Flagge fan Kanada CAN 6:59.07
Sulver Claudia Pechstein Flagge fan Dútslân GER 7:00.08
Brûns Cindy Klassen Flagge fan Kanada CAN 7:00.57

10 km[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Rider Lân Tiid
Goud Bob de Jong Flagge fan Nederlân NED 13:01.57
Sulver Chad Hedrick Flagge fan de Feriene Steaten USA 13:05.40
Brûns Carl Verheijen Flagge fan Nederlân NED 13:08.80

Ploegenêfterfolching[bewurkje seksje | edit source]

Manlju
# Riders Lân
Goud Matteo Anesi
Stefano Donagrandi
Enrico Fabris
Ippolito Sanfratello
Flagge fan Itaalje ITA
Sulver Arne Dankers
Steven Elm
Denny Morrison
Jason Parker
Justin Warsylewicz
Flagge fan Kanada CAN
Brûns Sven Kramer
Rintje Ritsma
Mark Tuitert
Carl Verheijen
Erben Wennemars
Flagge fan Nederlân NED
Froulju
# Riders Lân
Goud Sabine Völker
Anni Friesinger
Lucille Opitz
Claudia Pechstein
Daniela Anschütz
Flagge fan Dútslân GER
Sulver Kristina Groves
Clara Hughes
Cindy Klassen
Christine Nesbitt
Shannon Rempel
Flagge fan Kanada CAN
Brûns Jekaterina Abramova
Varvara Barysjeva
Galina Lichatsjova
Jekaterina Lobysjeva
JSvetlana Vysokova
Flagge fan Ruslân RUS

Medaljespegel[bewurkje seksje | edit source]

De top-8 fan lannen dy't by it reedriden medaljes wûn ha tidens de Olympyske Winterspullen fan 2006.

 Plak  Lân NOK Goud Sulver Brûns Totaal
1 Feriene Steaten Flagge fan de Feriene Steaten USA 3 3 1 7
2 Nederlân Flagge fan Nederlân NED 3 2 4 9
3 Kanada Flagge fan Kanada CAN 2 4 2 8
4 Itaalje Flagge fan Itaalje ITA 2 0 1 3
5 Dútslân Flagge fan Dútslân GER 1 1 1 3
Ruslân Flagge fan Ruslân RUS 1 1 1 3
7 Sina Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN 0 1 1 2
8 Súd-Korea Flagge fan Súd-Korea KOR 0 0 1 1

Útslaggen Fryske dielnimmers Reedriden 2006[bewurkje seksje | edit source]

Plak Ôfstân Namme Tiid
15 Manlju 1500 m Sven Kramer 1:48.36
Sulver Manlju 5 km 6:16.40
7 Manlju 10 km 13:18.14
Brûns Manlju Ploegenefterfolching 3:44.53
Brûns Manlju Ploegenefterfolching Rintje Ritsma 3:44.53
4 Froulju 1000 m Ireen Wüst 1:16.39
Brûns Froulju 1500 m 1:56.90
Goud Froulju 3 km 4:02.43
6 Froulju Ploegenefterfolching 3:03.65


Speed skating pictogram.svg
Reedriden op de Olympyske Winterspullen
Sjamoniks 1924 | Sankt Moritz 1928 | Lake Placid 1932 | Garmisch-Partenkirchen 1936 | Sankt Moritz 1948 | Oslo 1952 | Cortina d'Ampezzo 1956 | Skwa Valley 1960 | Innsbruck 1964 | Grenoble 1968 | Sapporo 1972 | Innsbruck 1976 | Lake Placid 1980 | Sarajewo 1984 | Kelgery 1988 | Tignes-Albertville 1992 | Lillehammer 1994 | Nagano 1998 | Salt Lake City 2002 | Turyn 2006 | Fankoever 2010 | Sotsjy 2014 |
wizigje