Atletyk op de Paralympyske Simmerspullen 2012

Ut Wikipedy
Gean nei: navigaasje, sykje
It Paralympysk Stadion fan Londen 2012

De XIVe Paralympyske Simmerspullen sille fan 29 augustus oant en mei 9 septimber 2012 hâlden wurde yn Londen. It atletyk hat plak yn it Olympic Stadium .

Manlju[bewurkje seksje | edit source]

Estafette[bewurkje seksje | edit source]

4x100 m T11-13[bewurkje seksje | edit source]

Plak Lân Tiid
1 Flag of Russia.svg Ruslân 42.66
2 Flag of the People's Republic of China.svg Sina 42.68
3 Flag of Azerbaijan.svg Azerbeidzjan 43.92

4x100 m T42-46[bewurkje seksje | edit source]

Plak Lân Tiid
1 Flag of South Africa.svg Súd-Afrika 41.78 WR
2 Flag of the People's Republic of China.svg Sina 42.98
3 Flag of Germany.svg Dútslân 45.23

4x400 m T53-54[bewurkje seksje | edit source]

Plak Lân Tiid
1 Flag of the People's Republic of China.svg Sina 3:05.46 WR
2 Flag of Thailand.svg Tailân 3:13.28
3 Flag of Australia.svg Austraalje 3:13.42

Hurdrinne[bewurkje seksje | edit source]

100 m[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Tiid Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
T11 11.17 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Lei Xue Flagge fan Brazylje BRA Lucas Prado Flagge fan Brazylje BRA Felipe Gomes
T12 10.81 Flagge fan Ruslân RUS Fedor Trikolich Flagge fan Poalen POL Mateusz Michalski Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Yansong Li
T13 10.46 WR Flagge fan Ierlân IRL Jason Smyth Flagge fan Kuba CUB Luis Felipe Gutierrez Flagge fan Súd-Afrika RSA Jonathan Ntutu
T34 15.91 Flagge fan Tuneezje TUN Walid Ktila Flagge fan Austraalje AUS Rheed McCracken Flagge fan de Feriene Arabyske Emiraten UAE Mohamed Hammadi
T35 12.62 Flagge fan Oekraïne UKR Iurii Tsaruk Flagge fan Súd-Afrika RSA Teboho Mokgalagadi Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Xinhan Fu
T36 12.08 Flagge fan Ruslân RUS Evgenii Shvetcov Flagge fan Grut-Brittanje GBR Graeme Ballard Flagge fan Oekraïne UKR Roman Pavlyk
T37 11.51 WR Flagge fan Súd-Afrika RSA Fanie van der Merwe Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Yongbin Liang Flagge fan Ruslân RUS Roman Kapranov
T38 10.79 WR Flagge fan Austraalje AUS Evan O'Hanlon Flagge fan Súd-Afrika RSA Dyan Buis Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Wenjun Zhou
T42 12.40 Flagge fan Dútslân GER Heinrich Popow Flagge fan Austraalje AUS Scott Reardon Flagge fan Dútslân GER Wojtek Czyz
T44 10.90 Flagge fan Grut-Brittanje GBR Jonnie Peacock Flagge fan de Feriene Steaten USA Richard Browne Flagge fan Súd-Afrika RSA Arnu Fourie
T46 11.05 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Xu Zhao Flagge fan Kuba CUB Raciel Gonzalez Isidoria Flagge fan Grut-Brittanje GBR Ola Abidogun
T51 21.72 Flagge fan Finlân FIN Toni Piispanen Flagge fan Itaalje ITA Alvise de Vidi Flagge fan Algerije ALG Mohamed Berrahal
T52 17.02 Flagge fan de Feriene Steaten USA Raymond Martin Flagge fan Meksiko MEX Salvador Hernandez Mondragon Flagge fan de Feriene Steaten USA Paul Nitz
T53 14.75 Flagge fan Grut-Brittanje GBR Mickey Bushell Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Yufei Zhao Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Shiran Yu
T54 13.79 Flagge fan Finlân FIN Leo Pekka Tahti Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Yang Liu Flagge fan Tailân THA Saichon Konjen

200 m[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Tiid Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
T11 22.97 Flagge fan Brazylje BRA Felipe Gomes Flagge fan Brazylje BRA Daniel Silva Flagge fan Angoala ANG Jose Sayovo Armando
T12 21.56 WR Flagge fan Poalen POL Mateusz Michalski Flagge fan Ruslân RUS Fedor Trikolich Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Yansong Li
T13 21.05 WR Flagge fan Ierlân IRL Jason Smyth Flagge fan Ruslân RUS Alexey Labzin Flagge fan Ruslân RUS Artem Loginov
T34 27.98 WR Flagge fan Tuneezje TUN Walid Ktila Flagge fan de Feriene Arabyske Emiraten UAE Mohamed Hammadi Flagge fan Austraalje AUS Rheed McCracken
T35 25.86 WR Flagge fan Oekraïne UKR Iurii Tsaruk Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Xinhan Fu Flagge fan Argentynje ARG Hernan Barreto
T36 24.70 Flagge fan Oekraïne UKR Roman Pavlyk Flagge fan Hongkong HKG Wa Wai So Flagge fan Grut-Brittanje GBR Ben Rushgrove
T37 23.10 WR Flagge fan Ruslân RUS Roman Kapranov Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Guangxu Shang Flagge fan Fenezuëla VEN Omar Monterola
T38 21.82 WR Flagge fan Austraalje AUS Evan O'Hanlon Flagge fan Súd-Afrika RSA Dyan Buis Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Wenjun Zhou
T42 24.38 WR Flagge fan Grut-Brittanje GBR Richard Whitehead Flagge fan de Feriene Steaten USA Shaquille Vance Flagge fan Dútslân GER Heinrich Popow
T44 21.45 Flagge fan Brazylje BRA Alan Fonteles Cardoso Oliveira Flagge fan Súd-Afrika RSA Oscar Pistorius Flagge fan de Feriene Steaten USA Blake Leeper
T46 22.05 Flagge fan Brazylje BRA Yohansson Nascimento Flagge fan Kuba CUB Raciel Gonzalez Isidoria Flagge fan Austraalje AUS Simon Patmore
T52 30.25 Flagge fan de Feriene Steaten USA Raymond Martin Flagge fan Japan JPN Tomoya Ito Flagge fan Meksiko MEX Salvador Hernandez Mondragon
T53 25.61 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Huzhao Li Flagge fan Kanada CAN Brent Lakatos Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Yufei Zhao

400 m[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Tiid Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
T11 50.75 Flagge fan Angoala ANG Jose Sayovo Armando Flagge fan Brazylje BRA Lucas Prado Flagge fan Frankryk FRA Gauthier Tresor Makunda
T12 48.52 WR Flagge fan Tuneezje TUN Mahmoud Khaldi Flagge fan Súd-Afrika RSA Hilton Langenhoven Flagge fan Meksiko MEX Jorge Benjamin Gonzalez Sauceda
T13 48.59 Flagge fan Ruslân RUS Alexey Labzin Flagge fan Ruslân RUS Alexander Zverev Flagge fan Marokko MAR Mohamed Amguoun
T36 53.31 WR Flagge fan Ruslân RUS Evgenii Shvetcov Flagge fan Grut-Brittanje GBR Paul Blake Flagge fan Oekraïne UKR Roman Pavlyk
T38 50.43 Flagge fan Tuneezje TUN Mohamed Farhat Chida Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Wenjun Zhou Flagge fan Súd-Afrika RSA Union Sekailwe
T44 46.68 Flagge fan Súd-Afrika RSA Oscar Pistorius Flagge fan de Feriene Steaten USA Blake Leeper Flagge fan de Feriene Steaten USA David Prince
T46 48.45 Flagge fan Eastenryk AUT Gunther Matzinger Flagge fan Brazylje BRA Yohansson Nascimento Flagge fan Sry Lanka SRI Pradeep Sanjaya Uggl Dena Pathirannehelag
T52 58.54 Flagge fan de Feriene Steaten USA Raymond Martin Flagge fan Japan JPN Tomoya Ito Flagge fan Eastenryk AUT Thomas Geierspichler
T53 49.70 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Huzhao Li Flagge fan Kanada CAN Brent Lakatos Flagge fan Austraalje AUS Richard Colman
T54 46.88 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Lixin Zhang Flagge fan Nederlân NED Kenny van Weeghel Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Chengming Liu

800 m[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Tiid Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
T12 1:56.42 Flagge fan Tuneezje TUN Abderrahim Zhiou Flagge fan Ruslân RUS Egor Sharov Flagge fan Grut-Brittanje GBR David Devine
T13 1:53.01 Flagge fan Algerije ALG Abdellatif Baka Flagge fan Kenya KEN David Korir Flagge fan Marokko MAR Abdelillah Mame
T36 2:05.32 Flagge fan Ruslân RUS Evgenii Shvetcov Flagge fan Ruslân RUS Artem Arefyev Flagge fan Grut-Brittanje GBR Paul Blake
T37 1:57.22 WR Flagge fan Ierlân IRL Michael McKillop Flagge fan Tuneezje TUN Mohamed Charmi Flagge fan Austraalje AUS Brad Scott
T46 1:51.82 WR Flagge fan Eastenryk AUT Gunther Matzinger Flagge fan Algerije ALG Samir Nouioua Flagge fan Kenya KEN Abraham Tarbei
T52 2:00.34 Flagge fan de Feriene Steaten USA Raymond Martin Flagge fan Japan JPN Tomoya Ito Flagge fan Meksiko MEX Leonardo De Jesus Perez Juarez
T53 1:41.13 Flagge fan Austraalje AUS Richard Colman Flagge fan Kanada CAN Brent Lakatos Flagge fan de Feriene Steaten USA Joshua George
T54 1:37.63 Flagge fan Grut-Brittanje GBR David Weir Flagge fan Switserlân SUI Marcel Hug Flagge fan Tailân THA Saichon Konjen

1500 m[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Tiid Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
T11 3:58.37 WR Flagge fan Kenya KEN Samwel Mushai Kimani Flagge fan Brazylje BRA Odair Santos Flagge fan Kanada CAN Jason Joseph Dunkerley
T13 3:48.31 WR Flagge fan Tuneezje TUN Abderrahim Zhiou Flagge fan Kenya KEN David Korir Flagge fan Grut-Brittanje GBR David Devine
T20 3:58.49 Flagge fan Iran IRI Peyman Nasiri Bazanjani Flagge fan Poalen POL Daniel Pek Flagge fan Poalen POL Rafal Korc
T37 4:08.11 Flagge fan Ierlân IRL Michael McKillop Flagge fan Austraalje AUS Brad Scott Flagge fan Tuneezje TUN Mohamed Charmi
T46 3:50.15 Flagge fan Kenya KEN Abraham Tarbei Flagge fan Etioopje ETH Wondiye Fikre Indelbu Flagge fan Algerije ALG Samir Nouioua
T54 3:12.09 Flagge fan Grut-Brittanje GBR David Weir Flagge fan Tailân THA Prawat Wahoram Flagge fan Súd-Korea KOR Gyu Dae Kim

5000 m[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Tiid Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
T11 15:26.26 Flagge fan Sily  CHI Cristian Valenzuela Flagge fan Kanada CAN Jason Joseph Dunkerley Flagge fan Japan JPN Shinya Wada
T12 13:53.76 WR Flagge fan Marokko MAR El Amin Chentouf Flagge fan Tuneezje TUN Abderrahim Zhiou Flagge fan Kenya KEN Henry Kirwa
T54 11:07.65 Flagge fan Grut-Brittanje GBR David Weir Flagge fan Austraalje AUS Kurt Fearnley Flagge fan Frankryk FRA Julien Casoli

Kegelsmite[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Punten Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
F31/32/51 1010 Flagge fan Servje SRB Zeljko Dimitrijevic Flagge fan Tsjechje CZE Radim Beles Flagge fan Algerije ALG Lahouari Bahlaz

Diskussmite[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Ofstân Punten Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
F11 38.41 Flagge fan Spanje ESP David Casino Flagge fan Oekraïne UKR Vasyl Lishchynskyi Flagge fan Eastenryk AUT Bil Marinkovic
F32/33/34 49.03 WR 1166 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Yanzhang Wang Flagge fan Saûdy-Araabje KSA Hani Alnakhli Flagge fan Algerije ALG Lahouari Bahlaz
F35/36 38.54 Flagge fan Dútslân GER Sebastian Ernst Klaus Dietz Flagge fan Oekraïne UKR Oleksii Pashkov Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Wenbo Wang
F37/38 52.91 WR 1024 Flagge fan Iran IRI Javad Hardani Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Dong Xia Flagge fan Poalen POL Tomasz Blatkiewicz
F40 45.78 WR Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Zhiming Wang Flagge fan Grikelân GRE Paschalis Stathelakos Flagge fan Brazylje BRA Jonathan De Souza Santos
F42 46.14 Flagge fan Grut-Brittanje GBR Aled Davies Flagge fan Iran IRI Mehrdad Karam Zadeh Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Lezheng Wang
F44 60.05 Flagge fan de Feriene Steaten USA Jeremy Campbell Flagge fan Grut-Brittanje GBR Dan Greaves Flagge fan Iran IRI Farzad Sepahvand
F51/52/53 12.37 WR 1093 Flagge fan Algerije ALG Mohamed Berrahal Flagge fan Letlân LAT Aigars Apinis Flagge fan Tuneezje TUN Mohamed Zemzemi
F54/55/56 44.63 WR 1019 Flagge fan Kuba CUB Leonardo Diaz Flagge fan Servje SRB Drazenko Mitrovic Flagge fan Iran IRI Ali Mohammad Yari
F57/58 60.72 WR 1043 Flagge fan Ruslân RUS Alexey Ashapatov Flagge fan Tsjechje CZE Rostislav Pohlmann Flagge fan Egypte EGY Metawa Abouelkhir

Heechspringe[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Hichte Punten Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
F42 1.74 Flagge fan Fidzjy  FIJ Iliesa Delana Flagge fan Yndia  IND Girisha Hosanagara Nagarajegowda Flagge fan Poalen POL Lukasz Mamczarz
F46 2.12 WR Flagge fan Poalen POL Maciej Lepiato Flagge fan de Feriene Steaten USA Jeff Skiba Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Hongjie Chen

Spearsmite[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Ofstân Punten Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
F12/13 64.38 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Pengkai Zhu Flagge fan Iran IRI Sajad Nikparast Flagge fan Kroaasje CRO Branimir Budetic
F33/34 38.30 WR Flagge fan Iran IRI Mohsen Kaedi Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Yanzhang Wang Flagge fan Algerije ALG Kamel Kardjena
F40 47.95 WR Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Zhiming Wang Flagge fan Irak IRQ Ahmed Naas Flagge fan Irak IRQ Wildan Nukhailawi
F42 52.79 WR Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Yanlong Fu Flagge fan Iran IRI Kamran Shokrisalari Flagge fan Noarwegen NOR Runar Steinstad
F44 58.53 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Mingjie Gao Flagge fan Frankryk FRA Tony Falelavaki Flagge fan Nederlân NED Ronald Hertog
F52/53 21.84 985 Flagge fan Jamaika JAM Alphanso Cunningham Flagge fan Iran IRI Abdolreza Jokar Flagge fan Meksiko MEX Mauro Maximo de Jesus
F54/55/56 28.07 Flagge fan Meksiko MEX Luis Alberto Zepeda Felix Flagge fan Ruslân RUS Alexey Kuznetsov Flagge fan Grikelân GRE Manolis Stefanoudakis
F57/58 50.98 WR 1044 Flagge fan Iran IRI Mohammad Khalvandi Flagge fan Brazylje BRA Claudiney Batista dos Santos Flagge fan Egypte EGY Raed Salem

Fierspringe[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Ofstân Punten Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
F11 6.46 Flagge fan Oekraïne UKR Ruslan Katyshev Flagge fan de Feriene Steaten USA Elexis Gillette Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Duan Li
F13 7.54 Flagge fan Kuba CUB Luis Felipe Gutierrez Flagge fan Kuba CUB Angel Jimenez Cabeza Flagge fan Bulgarije BUL Radoslav Zlatanov
F20 7.25 Flagge fan Spanje ESP Jose Antonio Exposito Pineiro Flagge fan Kroaasje CRO Zoran Talic Flagge fan Portegal POR Lenine Cunha
F36 5.23 Flagge fan Oekraïne UKR Roman Pavlyk Flagge fan Poalen POL Mariusz Sobczak Flagge fan Ruslân RUS Vladimir Sviridov
F37/38 6.31 WR Flagge fan Ruslân RUS Gocha Khugaev Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Yuxi Ma Flagge fan Súd-Afrika RSA Dyan Buis
F42/44 7.35 WR Flagge fan Dútslân GER Markus Rehm Flagge fan Dútslân GER Wojtek Czyz Flagge fan Denemark DEN Daniel Jorgensen
F46 7.15 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Fuliang Liu Flagge fan Frankryk FRA Arnaud Assoumani Flagge fan Azerbeidzjan AZE Huseyn Hasanov

Maraton[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Tiid Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
T12 2:24:50 WR Flagge fan Spanje ESP Alberto Suarez Laso Flagge fan Kolombia COL Elkin Alonso Serna Moreno Flagge fan Tuneezje TUN Abderrahim Zhiou
T46 2:30:40 Flagge fan Brazylje BRA Tito Sena Flagge fan Spanje ESP Abderrahman Ait Khamouch Flagge fan Belgje BEL Frederic van den Heede
T54 1:30:20 Flagge fan Grut-Brittanje GBR David Weir Flagge fan Switserlân SUI Marcel Hug Flagge fan Austraalje AUS Kurt Fearnley

Kûgelstjitte[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Ofstân Punten Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
F11/12 16.25 991 Flagge fan Oekraïne UKR Andrii Holivets Flagge fan Ruslân RUS Vladimir Andryushchenko Flagge fan Austraalje AUS Russell Short
F20 16.29 WR Flagge fan Austraalje AUS Todd Hodgetts Flagge fan Sweden SWE Jeffrey Ige Flagge fan Maleizje MAS Muhammad Ziyad Zolkefli
F32/33 12.14 997 Flagge fan Algerije ALG Kamel Kardjena Flagge fan Algerije ALG Karim Betina Flagge fan Algerije ALG Mounir Bakiri
F34 13.10 WR Flagge fan Marokko MAR Azeddine Nouiri Flagge fan Iran IRI Mohsen Kaedi Flagge fan Frankryk FRA Thierry Cibone
F37/38 17.52 WR Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Dong Xia Flagge fan Egypte EGY Ibrahim Ahmed Abdelwareth Flagge fan Iran IRI Javad Hardani
F40 14.46 WR Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Zhiming Wang Flagge fan Algerije ALG Hocine Gherzouli Flagge fan Grikelân GRE Paschalis Stathelakos
F42/44 18.16 1012 Flagge fan Denemark DEN Jackie Christiansen Flagge fan Kroaasje CRO Darko Kralj Flagge fan Grut-Brittanje GBR Aled Davies
F46 15.68 WR Flagge fan Ruslân RUS Nikita Prokhorov Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Zhanbiao Hou Flagge fan Poalen POL Tomasz Rebisz
F52/53 10.23 WR 1039 Flagge fan Letlân LAT Aigars Apinis Flagge fan Meksiko MEX Mauro Maximo de Jesus Flagge fan de Feriene Steaten USA Scot Severn
F54/55/56 11.63 988 Flagge fan Iran IRI Jalil Bagheri Jeddi Flagge fan Poalen POL Karol Kozun Flagge fan Grut-Brittanje GBR Robin Womack
F57/58 16.20 989 Flagge fan Ruslân RUS Alexey Ashapatov Flagge fan Poalen POL Janusz Rokicki Flagge fan Súd-Afrika RSA Michael Louwrens

Hink-stap-springe[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Ofstân Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
F11 12.91 Flagge fan Ruslân RUS Denis Gulin Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Duan Li Flagge fan Oekraïne UKR Ruslan Katyshev
F12 15.02 Flagge fan Azerbeidzjan AZE Oleg Panyutin Flagge fan Azerbeidzjan AZE Vladimir Zayets Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Hewei Dong
F46 15.20 WR Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Fuliang Liu Flagge fan Frankryk FRA Arnaud Assoumani Flagge fan Wyt-Ruslân BLR Aliaksandr Subota

Froulju[bewurkje seksje | edit source]

Estafette[bewurkje seksje | edit source]

4x100 m T35/38[bewurkje seksje | edit source]

Plak Lân Tiid
1 Flag of Russia.svg Ruslân 54.86
2 Flag of the People's Republic of China.svg Sina 55.65
3 Flag of the United Kingdom.svg Grut-Brittanje 56.08

Hurdrinne[bewurkje seksje | edit source]

100 m[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Tiid Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
T11 12.01 WR Flagge fan Brazylje BRA Terezinha Guilhermina Flagge fan Brazylje BRA Jerusa Geber Santos Flagge fan Brazylje BRA Jhulia Santos
T12 12.05 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Guohua Zhou Flagge fan Grut-Brittanje GBR Libby Clegg Flagge fan Oekraïne UKR Oxana Boturchuk
T13 12.00 Flagge fan Kuba CUB Omara Durand Flagge fan Súd-Afrika RSA Ilse Hayes Flagge fan Frankryk FRA Nantenin Keita
T34 18.06 Flagge fan Grut-Brittanje GBR Hannah Cockroft Flagge fan Nederlân NED Amy Siemons Flagge fan Austraalje AUS Rosemary Little
T35 15.44 WR Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Ping Liu Flagge fan Itaalje ITA Oxana Corso Flagge fan Kanada CAN Virginia McLachlan
T37 14.08 Flagge fan Frankryk FRA Mandy Francois-Elie Flagge fan Namybje NAM Johanna Benson Flagge fan Tuneezje TUN Neda Bahi
T38 13.45 Flagge fan Ruslân RUS Margarita Goncharova Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Junfei Chen Flagge fan Oekraïne UKR Inna Stryzhak
T42 15.87 WR Flagge fan Itaalje ITA Martina Caironi Flagge fan Austraalje AUS Kelly Cartwright Flagge fan Dútslân GER Jana Schmidt
T44 13.26 Flagge fan Frankryk FRA Marie-Amelie le Fur Flagge fan Nederlân NED Marlou van Rhijn Flagge fan de Feriene Steaten USA April Holmes
T46 12.01 Flagge fan Kuba CUB Yunidis Castillo Flagge fan Ruslân RUS Nikol Rodomakina Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Yanping Wang
T52 19.69 Flagge fan Belgje BEL Marieke Vervoort Flagge fan Kanada CAN Michelle Stilwell Flagge fan de Feriene Steaten USA Kerry Morgan
T53 16.42 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Lisha Huang Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Hongzhuan Zhou Flagge fan Austraalje AUS Angela Ballard
T54 15.82 WR Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Wenjun Liu Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Hongjiao Dong Flagge fan de Feriene Steaten USA Tatyana McFadden

200 m[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Tiid Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
T11 24.82 Flagge fan Brazylje BRA Terezinha Guilhermina Flagge fan Brazylje BRA Jerusa Geber Santos Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Juntingxian Jia
T12 24.46 WR Flagge fan Frankryk FRA Assia El Hannouni Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Guohua Zhou Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Daqing Zhu
T34 31.90 Flagge fan Grut-Brittanje GBR Hannah Cockroft Flagge fan Nederlân NED Amy Siemons Flagge fan Nederlân NED Desiree Vranken
T35 32.72 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Ping Liu Flagge fan Itaalje ITA Oxana Corso Flagge fan Kanada CAN Virginia McLachlan
T36 30.25 Flagge fan Ruslân RUS Elena Ivanova Flagge fan Súd-Korea KOR Min Jae Jeon Flagge fan Dútslân GER Claudia Nicoleitzik
T37 29.26 Flagge fan Namybje NAM Johanna Benson Flagge fan Grut-Brittanje GBR Bethany Woodward Flagge fan Dútslân GER Maria Seifert
T38 27.39 WR Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Junfei Chen Flagge fan Ruslân RUS Margarita Goncharova Flagge fan Oekraïne UKR Inna Stryzhak
T44 26.18 WR Flagge fan Nederlân NED Marlou van Rhijn Flagge fan Frankryk FRA Marie-Amelie le Fur Flagge fan Dútslân GER Katrin Green
T46 24.45 WR Flagge fan Kuba CUB Yunidis Castillo Flagge fan Poalen POL Alicja Fiodorow Flagge fan Súd-Afrika RSA Anrune Liebenberg
T52 33.80 Flagge fan Kanada CAN Michelle Stilwell Flagge fan Belgje BEL Marieke Vervoort Flagge fan de Feriene Steaten USA Kerry Morgan
T53 29.18 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Lisha Huang Flagge fan Austraalje AUS Angela Ballard Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Hongzhuan Zhou

400 m[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Tiid Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
T12 55.39 Flagge fan Frankryk FRA Assia El Hannouni Flagge fan Oekraïne UKR Oxana Boturchuk Flagge fan Meksiko MEX Daniela Eugenia Velasco Maldonado
T13 55.12 Flagge fan Kuba CUB Omara Durand Flagge fan Tuneezje TUN Somaya Bousaid Flagge fan Grikelân GRE Alexandra Dimoglou
T37 1:05.86 Flagge fan Tuneezje TUN Neda Bahi Flagge fan Oekraïne UKR Viktoriya Kravchenko Flagge fan Ruslân RUS Evgeniya Trushnikova
T53 55.47 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Hongzhuan Zhou Flagge fan Austraalje AUS Angela Ballard Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Lisha Huang
T54 52.97 Flagge fan de Feriene Steaten USA Tatyana McFadden Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Hongjiao Dong Flagge fan Switserlân SUI Edith Wolf

800 m[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Tiid Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
T53 1:52.85 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Hongzhuan Zhou Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Lisha Huang Flagge fan de Feriene Steaten USA Jessica Galli
T54 1:47.01 Flagge fan de Feriene Steaten USA Tatyana McFadden Flagge fan Switserlân SUI Edith Wolf Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Lihong Zou

1500 m[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Tiid Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
T12 4:37.65 Flagge fan Ruslân RUS Elena Pautova Flagge fan Spanje ESP Elena Congost Flagge fan Itaalje ITA Annalisa Minetti
T20 4:35.26 Flagge fan Poalen POL Barbara Niewiedzial Flagge fan Poalen POL Arleta Meloch Flagge fan Hongarije HUN Ilona Biacsi
T54 3:36.42 Flagge fan de Feriene Steaten USA Tatyana McFadden Flagge fan Switserlân SUI Edith Wolf Flagge fan de Feriene Steaten USA Shirley Reilly

5000 m[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Tiid Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
T54 12:27.87 Flagge fan Switserlân SUI Edith Wolf Flagge fan de Feriene Steaten USA Shirley Reilly Flagge fan Austraalje AUS Christie Dawes

Kegelsmite[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Punten Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
F31/32/51 1064 Flagge fan Tuneezje TUN Maroua Ibrahmi Flagge fan Algerije ALG Mounia Gasmi Flagge fan Grut-Brittanje GBR Gemma Prescott

Diskussmite[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Ofstân Punten Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
F11/12 40.13 997 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Liangmin Zhang Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Hongxia Tang Flagge fan Grut-Brittanje GBR Claire Williams
F35/36 28.01 WR 1032 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Qing Wu Flagge fan Oekraïne UKR Mariia Pomazan Flagge fan Austraalje AUS Katherine Proudfoot
F37/38 30.12 1095 Flagge fan Oekraïne UKR Mariia Pomazan Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Qing Wu Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Jiongyu Bao
F40 32.37 WR" Flagge fan Marokko MAR Najat El Garraa Flagge fan Tuneezje TUN Raoua Tlili Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Genjimisu Meng
F51/52/53 6.58 WR 1122 Flagge fan Grut-Brittanje GBR Josie Pearson Flagge fan Ierlân IRL Catherine O Neill Flagge fan de Feriene Steaten USA Zena Cole
F57/58 40.34 1004 Flagge fan Algerije ALG Nassima Saifi Flagge fan Bulgarije BUL Stela Eneva Flagge fan Ierlân IRL Orla Barry

Spearsmite[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Ofstân Punten Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
F12/13 42.51 WR Flagge fan Servje SRB Tanja Dragic Flagge fan Ruslân RUS Anna Sorokina Flagge fan Eastenryk AUT Natalija Eder
F33/34/52/53 27.03 WR Flagge fan Dútslân GER Birgit Kober Flagge fan Dútslân GER Marie Braemer-Skowronek Flagge fan Finlân FIN Marjaana Huovinen
F37/38 37.86 WR Flagge fan Brazylje BRA Shirlene Coelho Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Qianqian Jia Flagge fan Austraalje AUS Georgia Beikoff
F46 41.15 WR Flagge fan Poalen POL Katarzyna Piekart Flagge fan Ruslân RUS Nataliya Gudkova Flagge fan Austraalje AUS Madeleine Hogan
F54/55/56 17.89 WR Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Liwan Yang Flagge fan Tuneezje TUN Hania Aidi Flagge fan Dútslân GER Martina Willing
F57/58 23.48 955 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Ming Liu Flagge fan Algerije ALG Safia Djelal Flagge fan Ruslân RUS Larisa Volik

Fierspringe[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Ofstân Punten Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
F11/12 6.60 WR 1065 Flagge fan Oekraïne UKR Oksana Zubkovska Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Juntingxian Jia Flagge fan Wyt-Ruslân BLR Anna Kaniuk
F13 5.70 Flagge fan Súd-Afrika RSA Ilse Hayes Flagge fan Algerije ALG Lynda Hamri Flagge fan Grikelân GRE Anthi Karagianni
F20 6.00 WR Flagge fan Poalen POL Karolina Kucharczyk Flagge fan Ruslân RUS Krestina Zhukova Flagge fan Kroaasje CRO Mikela Ristoski
F37/38 4.84 Flagge fan Ruslân RUS Margarita Goncharova Flagge fan Oekraïne UKR Inna Stryzhak Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Yuanhang Cao
F42/44 4.38 WR Flagge fan Austraalje AUS Kelly Cartwright Flagge fan Grut-Brittanje GBR Stef Reid Flagge fan Frankryk FRA Marie-Amelie le Fur
F46 5.63 Flagge fan Ruslân RUS Nikol Rodomakina Flagge fan Austraalje AUS Carlee Beattie Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Jingling Ouyang

Maraton[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Tiid Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
T54 1:46:33 Flagge fan de Feriene Steaten USA Shirley Reilly Flagge fan Grut-Brittanje GBR Shelly Woods Flagge fan Switserlân SUI Sandra Graf

Kûgelstjitte[bewurkje seksje | edit source]

Klasse Ofstân Punten Lân Goud Lân Sulver Lân Brûns
F11/12 16.74 WR 1011 Flagge fan Itaalje ITA Assunta Legnante Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Hongxia Tang Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Liangmin Zhang
F20 13.80 Flagge fan Poalen POL Ewa Durska Flagge fan Oekraïne UKR Anastasiia Mysnyk Flagge fan Oekraïne UKR Svitlana Kudelya
F32/33/34 10.25 WR 1112 Flagge fan Dútslân GER Birgit Kober Flagge fan Austraalje AUS Louise Ellery Flagge fan Tuneezje TUN Maroua Ibrahmi
F35/36 12.22 WR"" 1062 Flagge fan Oekraïne UKR Mariia Pomazan Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Jun Wang Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Qing Wu
F37 12.20 WR Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Na Mi Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Qiuping Xu Flagge fan Tsjechje CZE Eva Berna
F40 9.86 WR Flagge fan Tuneezje TUN Raoua Tlili Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Genjimisu Meng Flagge fan Marokko MAR Najat El Garraa
F42-44 13.05 WR 1055 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Juan Yao Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Yue Yang Flagge fan Dútslân GER Michaela Floeth
F54/55/56 7.50 WR 1057 Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN Liwan Yang Flagge fan Dútslân GER Marianne Buggenhagen Flagge fan de Feriene Steaten USA Angela Madsen
F57/58 11.43 1015 Flagge fan Meksiko MEX Angeles Ortiz Hernandez Flagge fan Bulgarije BUL Stela Eneva Flagge fan Nigearia NGR Eucharia Iyiazi

Medaljespegel[bewurkje seksje | edit source]

De top-10 fan lannen dy't by it atletyk medaljes wûn ha tidens de Paralympyske Simmerspullen fan 2012.

 Plak  Lân NOK Goud Sulver Brûns Totaal
1 Sina Flagge fan de folksrepublyk Sina CHN 33 29 24 86
2 Ruslân Flagge fan Ruslân RUS 19 12 5 36
3 Ferienigd Kenynkrik Flagge fan Grut-Brittanje GBR 11 7 11 29
4 Feriene Steaten Flagge fan de Feriene Steaten USA 9 6 13 28
5 Tuneezje Flagge fan Tuneezje TUN 9 5 5 19
6 Oekraine Flagge fan Oekraïne UKR 8 7 7 22
7 Brazylje Flagge fan Brazylje BRA 7 8 3 18
8 Kuba Flagge fan Kuba CUB 7 4 0 11
9 Poalen Flagge fan Poalen POL 6 7 5 18
10 Austraalje Flagge fan Austraalje AUS 5 9 13 27

Sjoch ek[bewurkje seksje | edit source]


Athletics - Paralympic pictogram.svg
Atletyk op de Paralympyske Simmerspullen
Rome 1960 | Tokio 1964 | Tel Aviv 1968 | Heidelberch 1972 | Toronto 1976 | Arnhim 1980 | New York & Stoke Mandeville 1984 | Seoul 1988 | Barselona 1992 | Atlanta 1996 | Sydney 2000 | Atene 2004 | Peking 2008 | Londen 2012 | Rio de Janêro 2016 |
wizigje


IPC logo (2004).svg
Paralympyske Simmerspullen 2012
Flag of the United Kingdom.svg
Atletyk | Baanhurdfytse | Bankdrukke | Basketbal | Boccia | Blinefuotbal | CP-fuotbal | Goalball | Bôgesjitte | Judo | Hynstesport | Rugby | Roeie | Skermje | Sjitsport | Tafeltennis | Tennis | Follybal | Dykhurdfytse | Hurdsile | Swimme
wizig